Nárožní dům se při nevoli mnohých demoloval loni přibližně čtyři měsíce. Proti jeho odstranění protestovala především část odborné veřejnosti. Také hotel Jalta, který v pátek oslaví 60 let od svého otevření, vznikl na prázdném pozemku - zaplnil proluku po bombardování za druhé světové války.

Žádost o stavební povolení nebyla podána

„Žádost o stavební povolení na výstavbu domu ještě nebyla podána a u termínu bude záležet na průběhu aktuálně běžících administrativních procesů nezbytných pro přípravu žádosti,” sdělila ve čtvrtek ČTK Alexandra Drozdová z agentury Best Communications, která investora Flow East zastupuje.

Nový dům by měl zaplnit nejen místo po zbouraném domě, ale také proluku, která na rohový dům navazuje již několik let, a pozemek ve vnitrobloku. Na místě proluky stávala tiskárna, která chátrala mnoho let. V roce 2008 ji tehdejší majitel zboural, teprve poté požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo; památkově chráněný zůstal pozemek.

V době, kdy objekt již vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády. Rohový dům ministerstvo za památku neprohlásilo, zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.

Po zahájení stavby by budování nového domu mělo trvat přibližně 1,5 roku. Celkové náklady jsou podle Drozdové dvě miliardy korun, z toho samotná stavba má přijít na 800 milionů korun. Po dokončení má mít dům tři podzemní a devět nadzemních podlaží, nabídne 15 tisíc metrů čtverečních kancelářských a 5 700 metrů čtverečních obchodních ploch.