Konaly se demonstrace si nejrůznější protesty. Lidé vyjadřovali solidaritu s Tibetem i s dodržováním lidských práv, o kterých se v Číně má za to, že tak zcela dodržovaná nejsou. I z toho důvodu vyvěsili dva muži při návštěve čínského prezidenta tibetské a tchajwanské vlajky, což následně řešila Policie ČR. NSS nyní zásah označil za nezákonný.

Kancelář, ve které byly vlajky vyvěšeny, se nacházela naproti hotelu Hilton, kde byl čínský prezident ubytovaný. Bezprostředně poté, co vlajky vyvěsili, dorazila policie a nařídila jim papíry sundat, údajně kvůli bezpečnosti. Podle obou mužů jednala policie příkře a nevybíravě.

Soudy rozhodly v neprospěch policistů

Městský soud v Praze a nyní i NSS dospěl k závěru, že postup neodpovídal požadavku přiměřenosti a policie nepřípustně zasáhla do ústavního práva obou mužů na svobodu projevu. Zejména symbolika tibetské vlajky je natolik veřejně známá, že zasahujícím policistům muselo být zřejmé, že muži jejím vyvěšením vykonávají svá ústavně chráněná politická práva, konkrétně svobodu projevu.

Kvůli zajištění bezpečnosti chráněné osoby sice lze svobodu projevu omezit, ovšem v souladu se zásadou přiměřenosti. Policie ale podle NSS nutně nepotřebovala, aby v oknech nebyly ani papíry s vlajkami. Příslušný útvar policie totiž podle znaleckého posudku disponoval technikou umožňující sledovat lidi v místnosti i s částečně zacloněnými skly. Policie navíc mohla zvážit mírnější opatření, třeba vyzvat oba muže, aby vlajky na skle posunuli do míst, kde nebudou tolik vadit.

Spor o svobodu projevu

NSS ocenil, že už Městský soud v Praze v rozhodnutí připomněl význam svobody projevu, s jejímž potlačováním má česká společnost zásadní negativní zkušenost. „Vyjádření občanského postoje, které už nemusí být vzdorem, ale jen prostým výkonem zaručené svobody, je dědictvím sametové revoluce, které je třeba opatrovat,” uvedla soudkyně NSS Eva Šonková.

Ministr vnitra Lubomír Metnar v březnu řekl, že svoboda projevu je důležitá, ovšem policisty hájil. Odpovědnost za prostor měl podle Metnara profesionální odstřelovač, který se musel rozhodovat podle okolností na místě v krátkém čase i v závislosti na technice, kterou měl k dispozici. „Policisté v daném okamžiku posuzovali takzvanou hraniční situaci,” uvedl ministr.