Praha 6 do konce června umístí k soše maršála Koněva v pražské Bubenči novou desku, která má vysvětlit jeho působení koncem druhé světové války, při povstání v Maďarsku roku 1956 i při okupaci Československa. V textu mj. stojí, že „v létě 1968 I. S. Koněv osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa“. 

Ruské velvyslanectví na svém Twitteru vydalo prohlášení adresované starostovi šesté městské části Ondřeji Kolářovi, v němž uvádí, že Koněv vzhledem k věku v roce 1968 už ve vedení sovětské armády nebyl a archivní údaje jeho účast na přípravě invaze nepotvrzují.

Maršál Koněv „v dubnu roku 1963 vzhledem k věku řídící činnost v ozbrojených silách SSSR opustil a byl zařazen do Skupiny generálních inspektorů Ministerstva obrany SSSR“, píše velvyslanectví s odvoláním na údaje ústředního archivu ruského ministerstva obrany. Jediné, co Koněva s Československem spojuje, je podle dokumentu velení operacím při osvobozování Prahy v květnu roku 1945.

Článek ,vlevo dole'

Starosta Kolář v reakci na prohlášení ambasády sdělil, že si za textem plánované tabulky stojí a jeho historickou přesnost si radnice nechala ověřit například Vojenským historickým ústavem. „Toto nejnovější tvrzení ruského velvyslanectví odkazující na sovětské archivnictví pro mě má podobnou váhu jako tvrzení, že se archivy StB dochovaly do dnešního dne netknuté. Ani bych se nedivil, kdyby ze sovětských análů na požádání vypadl i onen známý článek ,vlevo dole‘,“ dodal.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, naposledy letos 8. května, kdy sochu někdo polil růžovou barvou.

Loni Moskva vyjádřila pobouření nad posprejováním podstavce sochy. „Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I. S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze,“ uvedlo tehdy na webových stránkách ruské ministerstvo.

 

Fotogalerie
8 fotografií