Zmiňované problémy Blesku potvrdil odborník Lesů hlavního města Prahy Petr Hrma. Podle něj je na tom Praha nejhůř hned po Jihomoravském kraji. Je to způsobené částečně i vodním režimem, který je v hlavním městě ovlivněný městskou zástavbou, hustou kanalizační sítí nebo například i přítomností metra. Je tu spousta zpevněných ploch, voda se tak odvádí pryč do povrchových toků.
„Usychají nám vzrostlé stromy. Sucho je pro ně stresové, jsou oslabené a následně je napadají druhotní činitelé, jako je například kůrovec. Strom je v šoku, není schopen tolik smolit, takže kůrovec se neutopí ve smůle stromu. Je to jako s lidmi, zdravý člověk také většinou nechytne chřipku,“ vysvětlil současnou situaci Petr Hrma.
Letos už kvůli suchu museli pražští lesníci odstranit odhadem desítky stromů. Ohrožená je podle jejich odborníka hlavně letošní jarní výsadba, u které hrozí, že sucho zahubí až 50 procent.
Mnoho problémů: Co se může stát?
Problematika sucha a přírody je podle expertů věcí spojených nádob, jde tedy o celou řadu faktorů, které na sebe navzájem navazují a ovlivňují se. Kvůli nedostatku vody se například už v této době před hlavní koupací sezónou objevují v přehradách sinice, protože nepřibývá nová voda, která by vodní plochy pomohla obnovit. „Srážky, které přišly v minulém týdnu, prakticky nic nevyřešily, bylo to jen takové osvěžení,“ popsal Petr Hrma.
Sucho trápí Prahu dlouhodobě, jde o několikaleté působení. Pokud bude tento stav nadále pokračovat a nepřijdou nadprůměrné a vytrvalé srážky, začnou lesy v metropoli chřadnout a v delším horizontu se tu může začít proměňovat složení rostlinných i živočišných druhů. Je zároveň možné, že lidé nebudou smět rozdělávat ohně na veřejných místech, jako se to už letos stalo během čarodějnic. V tom vůbec nejhorším scénáři mohou do Prahy opět dorazit ničivé povodně, protože vyprahlá půda nebude schopna přijmout obrovské množství vody najednou.