Kvůli technickým problémům nemohl obchod v pondělí odpoledne přijímat objednávky ani vydávat zboží zákazníkům. Později firma na webu uvedla, že jsou výdejní místa uzavřena. V úterý od 19 hodin byl systém zprovozněn a Alza.cz posílila logistické směny, aby objednávky expresně vyřídila.

Centrála v pražských Holešovicích tak zažila velmi neobvyklou situaci. Běžně přeplněná hala zela prázdnotou. Na místě se zdržovalo přibližně dvacet návštěvníků. Nově příchozí byli ihned informováni, že nelze vydávat zboží.

Někteří lidé jen bloumali a nevěděli, co dál. „Přijel jsem ze zahraničí a chtěl si vyzvednout baterky a kabel. Jsem tady jen na pár dní a tohle je dost nepříjemné. Nevím, jestli budu mít čas sem chodit znova,“ řekl pro Blesk.cz Jaroslav Soukup, kterého na místě čekalo nepříjemné překvapení. Výpadek zkomplikoval život i Renatě Mahmout, jež si přišla pro nový mobilní telefon. „Včera jsem si tady byla obhlédnout nový telefon. A dneska jim to nefunguje. Je to pro mě komplikace, protože zítra odlétám na dovolenou.“

Podle mluvčí společnosti Patricie Šedivé čekali na vyřízení jednotky tisíc objednávek. Firma se svým zákazníkům za vzniklou situaci omluvila. Na vině bylo selhání datového uložiště. E-shop musel provádět obnovu dat ze záložních kopií celou noc.

Výpadek postihl všechny země

Loni společnost obsloužila přes 2,9 milionu unikátních zákazníků, přičemž odbaveno bylo přes 7,9 milionu objednávek. V lednu to uvedl místopředseda představenstva Tomáš Havryluk. V Česku a na Slovensku má firma přes 40 obchodů a od roku 2014 prodává zboží do dalších 26 zemí EU. Výpadek postihl všechny země.

Největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz loni zvýšil obrat na rekordních téměř 21 miliard korun bez DPH, což je meziročně o 20,7 procenta více. Předsedou představenstva a zakladatelem e-shopu je Aleš Zavoral. Alzu vlastní skupina investorů, kteří ji ovládají přes holdingovou společnost L.S. Investments Limited se sídlem na Kypru. Daně platí firma v Česku.

 

Fotogalerie
6 fotografií