Použité jehly a injekční stříkačky představují velké zdravotní riziko, kterému jsou vystaveny hlavně děti, ale také třeba domácí mazlíčci. Pozornost strážníků je tak především věnována dětským hřištím a pískovištím, ale kontrolují se také málo frekventovaná, nepřehledná místa, parky a odpočinkové zóny.

V Praze navíc dochází hlavně ke kontrolám vestibulů stanic metra a ventilačních šachet. Radní pro bezpečnost a prevenci kriminality v hlavním městě Libor Hadrava (ANO) k celé akci dodává: „Jsem rád, že akce získala podporu Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst i veřejnosti. Pražané v rámci akce Ukliďme Česko oznámili na linku 156 nález celkem 21 kusů infekčního materiálu, o který se strážníci také postarali,“ uvedl pro Blesk.cz.

Sběr probíhal také v Brně:

Video
délka: 01:48

Brněnští strážníci čistili rizikové lokality města od použitých injekčních stříkaček a jehel narkomanů. Městská policie Brno

Metropole si polepšila

Oproti loňsku si vedla lépe Praha, kde sebrali strážníci celkem 121 kusů odpadu, což je o více jak tři desítky méně než v loňském roce. „Zásluhu na tom má mimo jiné i dobrá spolupráce s neziskovými organizacemi a městskými částmi, které dětská hřiště spravují,“ popsala tisková mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Předloni strážníci našli celkem 105 jehel, v roce 2015 to ale bylo 250 injekčních stříkaček.

„Pokud najdete nebo zahlédnete tento infekční materiál, v žádném případě ho nesbírejte, ale neprodleně tuto informaci oznamte na tísňovou linku 156. Strážníci městské policie zajistí odborný sběr i následnou likvidaci,“ uvedla na závěr Seifertová.
Fotogalerie
5 fotografií