Množství akcí připomene 150 let od položení základního kamene ND. Rekonstrukce této historické události se odehraje 12. května za účasti desítek aktérů v historických kostýmech na náměstí Václava Havla. Výstava tamtéž připomene, jaký význam pro národní povědomí tehdy událost měla.

Divadlo připravuje komentované prohlídky, při nichž bude možné divadelním kukátkem a s audioprůvodcem zblízka pozorovat detaily fasád historické budovy i Stavovského divadla. Na výpravu k základním kamenům pak zájemce provede fiktivní rytíř Jaroslav ze Šternberka, který je znázorněn na jednom z obrazů v divadle.

Oslavy vzniku Československé republiky

v březnu uvede ND premiéru Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy, absurdní burlesku o chronických morálních neduzích českého člověka. V návaznosti na povídky Svatopluka Čecha o maloměšťákovi, bezskrupulózním prospěcháři, který je ochotný měnit názory podle potřeby, se námětu ujal Leoš Janáček. Právě jeho satiricky laděná hudba zazněla na scéně ND právě před sto lety.

Janáček sice o Broučkovi řekl, že chtěl, „aby zhnusil se nám takový člověk, abychom jej na potkání ničili, dusili – ale v prvé řadě v sobě (bravo!)“, ale ve čtenářích a divácích jeho postava mnohdy vzbudila sympatie či soucit. Postavu uvedl Svatopluk Čech např. ve svých knihách Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, respektive Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do 15. století. V říjnu oslaví sté výročí republiky baletní soubor, a to premiérou s názvem Kylián. Činohra s titulem Plukovník Švec v režii Jiřího Havelky připomene historii československých legií a postavu plukovníka Josefa Jiřího Švece, který pod tíhou bolševické agitace spáchal 25. října 1918 sebevraždu. Za první republiky o něm napsal Rudolf Medek divadelní hru, podle které byl natočen i hraný film Plukovník Švec.

Kromě divadelních her i videomapping

Přímo v Den výročí vzniku ČSR na 28. října chystá Národní divadlo videomapping na svou historickou budovu. Jedním z témat projekcí na plášť budovy bude třeba požár Národního divadla, uvedl pro ČTK mluvčí ND Tomáš Staněk. Diváci se budou moci na projekci dívat z mostu Legií a promítat se bude z Vltavy.

Fotogalerie
17 fotografií