O tom, že jde o netrpělivě očekávanou stěžejní premiéru letošní sezóny svědčí i fakt, že do zkoušek se chce znovu zapojit také operní diva Soňa Červená (92), která v lednu po úrazu prodělala operaci krčku stehenní kosti.

„Pooperační rehabilitace probíhá opravdu krásně, paní Soňa Červená se těší dobré kondici, všichni věříme, že v generálkovém týdnu vstoupí na prkna Mahenova divadla," prozradil umělecký šéf brněnské opery Jiří Heřman.

V roli Hraběnky

Soňa Červená ztvární postavu Hraběnky, což je postava, kterou Glaser pojímá jako ztrojenou figuru. Má tedy více představitelek, které jsou na jevišti společně. „Je to taková trojhlavá saň, přízrak, který pronásleduje hlavní postavu," vysvětlil Glaser.

Čajkovského opera sleduje osud mladého carského důstojníka. Touží po tajemství tří karet, které vždy vyhrávají. Tajemství zná právě Hraběnka. Glaser operu inscenuje jako vzpomínky člověka, který překročil hranici šílenství a zpětně pohlíží na svůj život. Důstojník své zničující posedlosti obětoval milostný vztah, dopustil se zločinu a ztratil rozum.

Přesah do současnosti

„Ničí jej touha po nedosažitelném - po bohatství, úspěchu, kterého by mohl dosáhnout bez práce, bez zásluh," popsal Glaser s tím, že právě tento motiv přibližuje operu současnosti. „Lidé si dnes myslí, že mohou dosáhnout úspěchu jen tím, že se dotknou klávesnice nebo displeje mobilního telefonu - ale tak to přece není," svěřil se italský pěvec Gianluca Zampieri, který alternuje s Martynjukem.

Opera inspirovaná novelou Alexandra Sergejeviče Puškina měla premiéru v roce 1890. V Brně se hraje po více než půlstoletí. Shodou okolností v inscenaci z roku 1953 taktéž účinkovala Červená, která tehdy byla v Brně v angažmá. Zpívala menší úlohu Pavlíny.

VIDEO: Janáčkovo divadlo prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Unikátní záběry na střed Brna z jeho střechy.

Video
délka: 00:37
360p

Ve špatném stavu je i střecha Janáčkova divadla. Původní prefabrikované střešní desky nahradí modernější konstrukce. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
17 fotografií