Kdo čekal hlavu na hlavě, nastavené fotoaparáty a nostalgickou náladu loučících se Pražanů nebo turistů s orlojem, musel být zklamán. U jeho posledního rozloučení před kompletní rekonstrukcí postával spíše jen hlouček zahraničích turistů, kteří čekali na odbytí celé hodiny. Málokdo zřejmě věděl, že je svědkem na dlouho posledního představení orloje.

Poslední okamžiky

Záhy po odbytí deváté hodiny začal být orloj pomalu odmontováván. Historický stroj se všemi táhly a různými mechanickými komponenty rozeberou, a včetně postaviček apoštolů ho odvezou a kompletně zrekonstruují. Práce mají trvat okolo šesti měsíců a kromě kompletní rekonstrukce by podle orlojníka Petra Skály měly orloji navrátit jeho dřívější historickou podobu.

Co uvidí turisté během rekonstrukce?

Namísto orloje je zvažována instalace velkoplošné obrazovky, která by na čas měla orloj nahradit. Proti tomuto záměru se však vyjádřil radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch Jan Wolf (KDU-ČSL), který byl u posledního odbytí přítomen.

Video
délka: 01:20.92

Takto vypadalo poslední odbytí celé hodiny Staroměstského orloje před jeho razantní rekonstrukcí. David Zima

„Co se týče náhrady apoštolů, jsem proti tomu, a pevně věřím, že obrazovka na věži nebude,“ uvedl na dotaz redaktora Blesk.cz. „Návštěvníci měli mnoho času orloj si prohlédnout, a tím spíše se na něj po rekonstrukci mohou těšit,“ dodal v tom smyslu, že se jedná o historickou památku, na kterou se moderní digitální technologie nehodí.

Fotogalerie
46 fotografií