Pět obrazů unikátní jedenáctiminutové show připomene od pondělní 18. hodiny  výjimečné chvíle naší historie. „V divácích by měly vyvolat emoce i hrdost ve spojitosti se stým výročím založení samostatného Československého státu,“ řekl Blesku Martin Peter, hlavní choreograf a šéf společnosti Makalu, která již počtvrté připravuje novoroční ohňostroj pro metropoli.

Takhle by mělo vypadat nebe nad Letnou v pondělí večer.
Autor: A. Malachovský, D. Malík, Makalu Fireworks

Ze tří 18 metrů vysokých vysokozdvihů a 140 metrů široké plochy na Letné bude odpálena řada pyrotechnických novinek vyrobených na míru tomuto představení, bez koruny za milion korun. „Diváky čekají bengálské ohně, efekty ve tvarech a barvách české vlajky, měnící se styly a barvy nasvícení metronomu,“ pokračuje Peter. Již během zítřka a pondělního dopoledne bude probíhat umístění jednotlivých zařízení, večer pak vše vypukne.

Podívejte se na upoutávku show:

Video
délka: 01:41.70
Video se připravuje ...

Novoroční ohňostroj 2018: Už v pondělí nás provede stoletou historií naší země • upoutávka na show Hl. m. Praha, Makalu Fireworks

Jak si užít ohňostroj

Rozhodně se na nejlepší místa vypravte včas. Jsou jimi Čechův most, Dvořákovo nábřeží a Pařížská ulice. „Doporučujeme, aby diváci na sledování ohňostroje přicházeli s předstihem ideálně 30 minut,“ řekl Blesku magistrátní mluvčí Vít Hofman. Raději cestujte metrem, jeho provoz bude posílen. Aparatura ozvučení bude stát na začátku Čechova mostu, poslech přímého přenosu zajišťuje Hitrádio City na frekvenci 93,7. Využijte analogové přijímače, internetové vysílají se zpožděním. Co může zážitek ohrozit? „Bojíme se, aby show nezkazilo počasí,“ říká Peter. Organizátoři by si přáli lehčí vítr vanoucí směrem od diváků a jasné nebe. Podle předpovědí mírný vítr bude, kromě něj však také převážně oblačno, déšť nebo přeháňky.

Co uslyšíme a uvidíme

Program zahájí hlasatelka Kamila Moučková, jíž také provázejí osmičky. Narodila se 8. dubna osmičkového roku a v roce 1968 se postavila okupaci Československa.

1. Obraz, 3,5 minuty: Skladby Tennessee od Hanse Zimmera, Buggati Step Jaroslava Ježka a Sing Sing Sing od Bennyho Goodmana spolu s úryvkem z projevu ‚O demokracii‘ T. G. Masaryka doprovodí světla nových typů sférických pum.

2. Obraz, 3 minuty: Zazní i pochod, střelba a zvuky bojiště druhé světové války připomínající pražské povstání. Nebe ozáří ohnivé hřiby a 18 metrů vysoké červené sloupy.

3. Obraz, 2 minuty: Zavzpomínáme na Pražské jaro 1968 za tónů písně To máme mládež od Petry Janů a Věry Špinarové. Na nebi se objeví i čtyřbarevné italské pivoňky.

4. Obraz, 1,5 minuty: Tématy jsou svoboda a sametová revoluce. Doprovodí je Óda na radost Ludwiga van Beethovena, autentické motto Václava Havla i stometrový obrazec z fontán.

5. Obraz, 1 minuta: Na závěr zazní státní hymna a 300 milimetrová puma vytvoří efekt v národních barvách. Spolu s dalšími velkolepými efekty zakončí oslavu začátku nového roku.

Fotogalerie
6 fotografií