Dobrovolníci ze Sociálního družstva Střecha a Studentského hnutí za solidaritu rozdali v Praze na Boží hod 250 porcí veganského guláše a další jídlo, které jim ke stánkům přinesli lidé. Akce probíhala na Strossmayerově náměstí, u hlavního nádraží a letos poprvé na Florenci.

„Loni jsme měli stánek na náměstí Jiřího z Poděbrad, ale ukázalo se, že to nebyl dobrý nápad. Jídlo nám tam zbylo, proto jsme ho odvezli na Strossmayerovo náměstí a rozdali tam,“ vysvětlil jeden z organizátorů akce Filip Hausknecht. Pokrmy se začaly rozdávat ve 14:00 hodin.

Největší zájem ze strany potřebných byl o stánek na pomezí Letné a Holešovic. Nejvíce k němu také chodili lidé, kteří nabízeli k dispozici své jídlo, které se nesnědlo. Kromě veganského guláše tak výdejny poskytovaly také chlebíčky nebo cukroví.

„Chceme touto akcí upozornit na stále chybějící zákon o sociálním bydlení. Uvědomujeme si, že nabídnutí jídla je jen jednorázová pomoc, která nestačí,“ prozradil organizátor. Právě zákon by podle něj měl zlepšit životní podmínky lidem z okraje společnosti. Sociální družstvo Střecha hodlá na konci ledna otevřít podnik na Žižkově, který by tyto obyvatele zaměstnával.

Fotogalerie
4 fotografie