„Snažíte se zbourat budovu, která má obrovskou architektonickou hodnotu a jejíž unikátní technologické řešení nemá u nás obdoby. Brutalistní budovu, která je pro mnohé inspirací. Místo ní chcete další skleněnou fasádu, kterých je ve městě přespříliš,“ vzkazuje skupina Bolt958 na Facebooku

Majitel, společnost HB Reavis, chtěl soubor budov na Vinohradské třídě zbourat od samého počátku, aby na pozemku mohl postavit kanceláře. Čekal ale na rozhodnutí ministerstva kultury, zda prohlásí, nebo neprohlásí Transgas za kulturní památku. Nakonec se tak nestalo a koncem listopadu obdržel informaci o tom, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přezkumné řízení zastavil a budovu tak mohou srovnat se zemí.  A právě to se skupině aktivistů nelíbí. „Město nepotřebuje další unifikované kanceláře, z kterých bohatnou developeři. Město potřebuje zachovávat historickou hodnotu a myslet na to, co odkáže budoucím generacím. Važme si unikátů ve městě a chraňme je. Dejme jim šanci žít,“ uvedli protestující. „Je to kouř ze zážehu motorů startující kosmické lodi Transgas, kterou unesli Bolti 958. Těleso se brzo vznese a přistane na planetě, kde si kvalitní architekturu neničí,“ dodal Bolt958. 

Takhle zrůžověla budova Transgas 20. prosince:

 

Co je Transgas?

Soubor staveb je dílem týmu Jindřicha Malátka, Ivo Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického. Autoři podnětu na prohlášení za památku budovy hodnotí jako vynikající ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu i postmoderny, ale také na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.