Novou základnu slavnostně 1. prosince ve 13.30 otevřel radní Radek Lacko spolu s ředitelem pražské záchranky Petrem Kolouchem. Záchranáři v ní slouží ale už od rána, kdy vyjížděli k prvnímu případu do Vokovic. Tam ošetřili 69letého muže, kterého trápila dušnost, a převezli ho do Ústřední vojenské nemocnice.

„Toto je nejbližší posádka, která bude k dispozici pro letiště Praha pro případ mimořádné události a my budeme mít z místa události okamžitou informaci, jaký rozsah případných neštěstích se děje,“ uvedl Kolouch.

Další výhodu ředitel Kolouch vidí v tom, že „uleví“ výjezdovým základnám na Petřinách a na Hradě a zároveň se zkrátí dojezdové časy k pacientům v Praze 6. „Lépe se dostaneme v případě dopravních potíží do oblasti dolní části Dejvic, ale i Suchdola,“ pochvaloval si Kolouch.

Ženy – záchranářky

Základna je nově přizpůsobená, aby v ní mohli fungovat muži a ženy. Podle hygienických norem mají oddělené sprchy, šatny a toalety. Momentálně u zdravotnické záchranné služby pracuje 15 záchranářek. První přivítali teprve před rokem.

Pražská záchranná služba hospodaří ročně s více než 400 miliony korun, zhruba polovinu platí hlavní město Praha, druhou část zdravotní pojišťovny. Záchranná služba zaměstnává kolem 450 lidí. K dispozici má stovku vozidel. Ošetří asi 300 lidí denně, přes 100.000 ročně. Její dojezdová doba u závažných případů je osm minut, zákon počítá nejvýše s dvaceti minutami.

 

Fotogalerie
9 fotografií