Obávaná stávka a blokáda silnic ze strany taxikářů v Praze 6 a nedaleko letiště nezpůsobila takové problémy, jak se očekávalo. Policisté situaci v krizovém štábu monitorovali od ranních hodin.

Na celou stávku dohlížel i vrtulník. Problémy však byly mírné. „Samotná jízda žádným zásadním způsobem ostatní účastníky silničního provozu neomezila. Doprava byla podobná jako v ranních či odpoledních špičkách,“ hodnotil pro Blesk.cz policejní mluvčí Jan Daněk.

Přesto se ale problémům s řidiči strážci zákona nevyhnuli, jednalo se však o výjimky. Několik řidičů dostalo za pomalou jízdu pokuty v rozmezí od 500 do 2000 korun, které zaplatili na místě. Záběry z kamerových systémů ale policisté dále poskytnou magistrátu, který by ve správním řízení měl rozhodnout o dodatečných pokutách.

Video
délka: 02:16.67

Stávka taxikářů v okolí pražského letiště Tadeáš Provazník

Jedno zatčení

Situace byla na silnicích klidná. Avizovaná stávka pouze zpomalila dopravu, žádné vyhrocené situace však nenastaly. Protesty se omezily jen na troubení a občasné nadávky z oken vozů.

Přesto skončil jeden z řidičů v poutech. Snažil se totiž prorazit blokádu mezi terminálem 2 a 3. „Na policejní služebně skončil 48letý řidič vozidla Volkswagen Passat, který opakovaně odmítal uposlechnout výzvu policistů. Jeho jednání bude s největší pravděpodobností oznámeno do správního řízení. Zmíněné vozidlo bylo odtaženo,“ popsal Daněk.

Odklon dopravy

Asi na hodinu musely být odkláněny autobusy veřejné dopravy skrze letištní plochu, aby se vyhnuly kolonám na komunikacích. V jednu chvíli podle zjištění fotografa Blesk.cz stálo za sebou asi deset autobusů, situace se však brzy uklidnila.

„Autobusy DPP přejížděly přes letištní plochu, a to v souladu s pokyny PČR, města a koordinačním štábem na letišti (mezi terminálem 3 a dočasně zřízenou zastávkou),“ řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Stávky se však nezúčastnili řidiči, kteří zajišťují dopravu na Letišti Václava Havla. „Protestní akce jsme se nezúčastnili a ani se zúčastnit nemůžeme jako partneři pražského letiště. Pokud by však byly stávky ve městě, tak bychom se zřejmě zúčastnili,“ popsal majitel Fix Taxi Josef Skála.

Protesty pokračují

Podle informací Blesk.cz by stávka měla pokračovat i v dalších dnech, zatím ale není jasné, jakým způsobem. Nejbližší stávka údajně proběhne ve čtvrtek před Úřadem vlády, tentokrát ale bez automobilů. 

Válka pražských taxikářů proti konkurenční službě Uber, jež je podle nich nelegální, v Praze vrcholí. V posledních týdnech taxikáři hned dvakrát demonstrovali na Letišti Václava Havla, snažili se vyjednat, aby měl Uber stejné podmínky a povinnosti, jako mají oni. K těm patří například taxikářská koncese, auto evidované jako vozidlo taxislužby či taxametr. Rozhodovat o tom bude ve čtvrtek ministerstvo dopravy. 

Fotogalerie
69 fotografií