Lidově nazývaný „hřbitov bláznů“ nedaleko Psychiatrické nemocnice Bohnice neustále chátrá. Místo, kam v minulosti pochovávali pacienty zdejšího ústavu a údajně také vrahy, se nachází v neutěšeném stavu dlouhodobě. V současnosti toto místo oficiálně spadá pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), podle radnice Prahy 8 ale tato „státní realitní kancelář“ hodlá zahájit proces převedení tohoto místa na městskou část.

V souvislosti s touto informací se začaly objevovat obavy z toho, co se na místě po změně vlastníka objeví. Hřbitov chovanců Ústavu pro choromyslné, jak se správně areál nazývá, by se podle těchto názorů neměl stát neadekvátní atrakcí. Blesk.cz proto získal vyjádření vedení městské části, podle kterého by se lidé neměli ničeho podobného obávat.

Na základě tohoto vyjádření je patrné, že v okamžiku získání hřbitova pod svá křídla hodlá Praha 8 zejména opravit obvodovou zeď a realizovat některé úpravy uvnitř areálu, kde se například rozpadá zdejší kaplička. Podle úřadu je také nezbytné celý prostor zabezpečit pro pohyb případných návštěvníků.

Video
délka: 01:34

Bohnický hřbitov Ivan Hladík

Myšlenka je taková, že radnice Prahy 8 dá toto místo dohromady a posléze prostor předá občanskému sdružení, které by se už staralo o vlastní chod. Podle městské části v tuto chvíli nelze odhadnout, jak rychle dokáže místní úřad pohřebiště získat. Kdy přesně by se hřbitov bláznů mohl začít těšit na zářnější budoucnost, tak není zatím jasné.

Podívejte se na vzhled areálu bohnického hřbitova:

Fotogalerie
19 fotografií