Kaplického návrh zvítězil už v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován dodnes nebyl. Vystoupil proti němu tehdejší prezident Václav Klaus, k němuž se přidali především politikové z pražské ODS. Po mnohých problémech v rodině Kaplický zemřel náhle v lednu 2009 a knihovna je jedním z jeho posledních odkazů. Po deseti letech znovu téma postavení blobu ožívá, budoucnost má ale nejistou.

Jedním z hlavních problémů je, že soud označil tehdejší soutěž za neplatnou a tudíž, pokud by byla znovu vypsána soutěž na budovu Národní knihovny, projekt by musel opět vyhrát. „Já už jsem blob (v překladu „kapka“, „hrudka“, ale také „kaňka“ či „cákanec“, v souvislosti s architekturou se tak mluví o budovách, které mají organický tvar, pozn. red.) podporoval před deseti lety. Podle mě by byla škoda, aby takto kvalitní architektura nevznikla. Zároveň chápu, že soud nyní řekl, že blob vyhrál neoprávněně, a proto by musela být vypsána nová soutěž,“ popisuje pro Blesk.cz radní magistrátu pro kulturu Wolf.

Video
délka: 02:05
1080p 720p 360p

Blob na Letné zřejmě nevznikne. Naději ale má. Tadeáš Provazník

Projekt by si uměl představit i na jiném místě, avšak Eliška Kaplicky (ANO), bývalá manželka architekta Jana Kaplického, trvá na tom, že projekt má být realizován pouze na Letné a nikde jinde. „Teoreticky by mohl blob vzniknout i na jiném místě, i když chápu, že architektura se vždy tvoří na jedno místo, ale to už je otázka na vlastníka práv, jestli by svolil k umístění této stavby do jiné části města po delší diskusi,“ popisuje dále radní.

Nejdříve za 10 let

I kdyby ale všechno šlo více než dobře, reálně by stavba nevznikla ani do deseti let. Pouze její přípravy by podle developera Sekyra Group trvaly sedm až devět let. „Podle toho, co vím, tak znovu začínají diskuse o tom, jestli by tento projekt měl být realizován. Já bych byl rád, jelikož Praha za posledních 25 let nemá téměř žádnou kvalitní novou architektonickou stavbu,“ říká Leoš Anderle, výkonný ředitel firmy.

„Myslím si, že je dobře, že by tato stavba sloužila jako knihovna. Pokud by se rozhodlo o tom, kdo a jak projekt bude financovat, tak si myslím, že i kdyby tento projekt vyhrál ve veřejné soutěži, komplikovanost a komplexnost této stavby je natolik vysoká, že by příprava projektu trvala okolo sedmi až devíti let v ideálním případě,“ říká na závěr. Pravděpodobnost realizace takové stavby je tak velice malá.

Společnost Sekyra Group se před nedávnem nechala slyšet, že by stavbu postavila a investovala do ní tři miliardy korun. Podle nich je to ale běh na dlouhou trať.

Fotogalerie
15 fotografií