Po dlouhých bojích radnice Prahy 6 s magistrátem se podařilo v září minulého roku dostat většinu autobusů z Vítězného náměstí tak, aby neucpávaly už tak přeplněnou křižovatku mezi Evropskou, Svatovítskou, Korunovační a Jugoslávských partyzánů. Od 1. července se sem opět vrátí.  

Pražský magistrát se totiž rozhodl vrátit vedení autobusů ze směru od Podbaby, v oblasti Vítězného náměstí, do původního stavu před 1. zářím 2016. Toto opatření nabyde platnosti 1. července a bude znamenat, že autobusy přijíždějící od Podbaby pojedou přes okružní křižovatku do terminálu a nikoli, že se jí vyhnou objezdem do ulice Šolínova.

Takto v minulém roce apelovala radnice na magistrát:

Video
délka: 00:57
1080p 720p 480p 360p 240p

Úvodní slovo starosty Prahy 6 k dopravní situaci okolo Vítězného náměstí Tadeáš Provazník

Právě kvůli kolonám automobilů, kdy autobusy jen přispívaly ke kritické situaci v jedné z nejvytíženějších křižovatek v Praze, se rozhodla radnice obrátit výjezd autobusů tak, aby nenajížděly na kruhový objezd. Zamezit nařízení magistrátu však nemohou.

„Nemůžeme nic dělat“

„Změna není v naší kompetenci a městské část ji nemůže nijak ovlivnit. Dopady změny budeme sledovat a dojde-li ke zhoršení, budeme po hlavním městě požadovat uvedení do původního stavu. Městská část zároveň s tím požaduje již nyní po hlavním městě Praze rekonstrukci ulice Šolínova, která je v havarijním stavu,“ popisuje pro Blesk.cz referent Prahy 6 David Polák.

Dříve se jednalo také o tom, aby autobusy končily na Podbabě, kde lidé ve velké míře přesedají na tramvaj, to ale po jednání s magistrátem a Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy neprošlo. Autobusy tak musí stále zajíždět až na Vítězné náměstí, protože by se na Podbabě neměly kde otočit nebo není, kam je odstavit.

„Zároveň by to v době, kdy se kolony netvoří, znamenalo pro cestující ještě další přestup navíc. To zase není přijatelné pro městskou část Suchdol, která je na autobusy napojená,“ vysvětloval dříve mluvčí ROPID Filip Drápal.

Fotogalerie
36 fotografií