„Plátna, která již dorazila do Prahy, jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města. Tady je budou zkoumat odborníci, kteří zjistí, v jakém jsou plátna stavu,“ řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Právě na základě výsledku zkoumání následně Praha rozhodne, zda epopej případně vycestuje do dalších měst. Zájem v minulosti projevily města například v USA, Jižní Koreji nebo Číně. Wolf už na začátku června řekl, že podle zpráv z Japonska jsou obrazy ve výborném stavu.

Výstava byla v Tokiu ukončena v pondělí 5. června, kdy si ji prohlédlo na 13 682 diváků. Celkem ji v Japonsku vidělo téměř 662 tisíc lidí.

Loni v pražské Národní galerii zhlédlo epopej 119 675 lidí s denním průměrem 385 návštěvníků. Výstava tam ale měla charakter trvalé expozice a byla přístupná téměř pět let.

Epopej mají vystavit na Těšnově

Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa.

Epopej byla až do roku 2011 vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Od roku 2010 je zařazena na seznam kulturních památek. Obrazy vlastní Praha, které je Mucha daroval. Jeho podmínkou bylo, aby město vystavělo na své náklady vhodnou budovu pro jejich vystavení.

Zatím ale neexistuje. Současné vedení města plánuje její stavbu na Těšnově, konkrétní kroky směřující k výstavbě zatím neudělalo.

Podívejte se na fotky z Národní galerie, kde Muchovu epopej několik let vystavovali:

Fotogalerie
19 fotografií

Jak na tom byla Slovanská epopej před odletem? Podívejte se na rozhovor se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou:

Video
délka: 00:58.84

Rozhovor se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou Jiří Nováček