Celková proměna budovy, která z vnějšku vypadá na spadnutí, začne v úterý 20. června a na jaře roku 2019 by měla firma Pracom, jež zakázku vyhrála, opravenou budovu Šlechtovy restaurace předat městu ve zcela novém kabátě.

„Nemožné se stalo pravdou. Momentálně tu stojíme a máme radost, že konečně dochází k rekonstrukci Šlechtovy restaurace. Celkem často se zde vyskytuji a pohled na tuto restauraci byl tristní. Naším cílem bylo rekonstruovat nejen výstaviště, ale i restauraci, a jsem ráda, že se nám daří toto plnit,“ popsala pro Blesk.cz primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

Video
délka: 01:14

Ve Stromovce začne rekonstrukce Šlechtovy restaurace. Tadeáš Provazník

„Konečně jsme se dostali do situace, kdy předáváme staviteli restauraci k rekonstrukci. Já doufám, že se nám vyhnou jakékoli problémy a stavba půjde podle plánu. Stromovka patří mezi největší pražské parky a tato rekonstrukce nepochybně přispěje k revitalizaci a oživení prostředí parku a výstaviště,“ řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL).

Dva roky prací

Firma Pracom tendr vyhrála s nabídnutou cenou zhruba 101,5 milionu korun bez DPH. Vedení města schvalovalo vítěze tendru nadvakrát, protože proti prvnímu výběru se odvolali dva další účastníci soutěže. Výběrová komise v obou případech vybrala stejnou společnost. O rekonstrukci bývalé zahradní restaurace se mluví od 90. let, město ji opakovaně odkládalo.

„Máme zde podepsanou smlouvu, na základě které staveniště přebíráme. Co se týče prací, tak začneme přípravnými pracemi, které by měly trvat asi dva měsíce včetně pasportizace. Následovat budou stavební činnosti statických a sanačních prací, ty by měly trvat nejdéle 22 měsíců,“ ujišťuje magistrát obchodní ředitel Pracomu Miroslav Gabriel.

Původně měla oprava památky vyjít na čtvrt miliardy korun, město však nechalo projekt přepracovat. Budova projde kompletní rekonstrukcí. Uvnitř budou restaurovány historické prvky včetně stropní fresky Apollóna s Venuší nebo umělá krápníková jeskyně, v níž bývala plastika Poseidona.

Fotogalerie
18 fotografií