Radnice Prahy 1 se obávala davů kuřáků, které zákon vyhnal z hospod na chodníky. Přes bezpečnostní agenturu proto najala 12 mužů, kteří mají v ulicích dělat pořádek jako členové takzvaného antikonfliktního týmu. Mají za úkol procházet vždy od čtvrtka do soboty večerní Prahu v sedmi ulicích Starého Města.

Jak to probíhá? Je sobotní večer. Úderem jedenácté začíná 12 mladíků v černých šusťákovkách řešit hluk a popíjení alkoholu na ulici. Některé kuřáky na chodníku napomínají. Často si ale vybírají spíš snadnější cíle. Třeba malé hloučky mladších lidí, jejichž prohřeškem je jen posedávání blízko hospod s pivem v ruce.

Velké davy před restauracemi zato antikonfliktní tým někdy jen obejde. Podle informací na sociálních sítích i členové týmu lidem vyhrožovali násilím. Nic takového se ale za přítomnosti Blesku nestalo.

Občas členové antikonfliktního týmu neodolají a trochu si »zamachrují«. Například na dvě od pohledu střízlivé dívky, které v klidu pijí pivo z lahví na lavičce, se jich vydává hned pět. Později »muži v černém « ke třem dívkám ze stejného důvodu vyrážejí dokonce v deseti. Upozornění, že je třeba dodržovat noční klid či pořádek, přitom nepadlo ani jednou.

Hosté jsou z napomínání většinou otrávení. „Připomíná mi to komunistické manýry. Kdyby radši radnice za ty peníze pořídila víc košů na odpadky,“ řekl Blesku jeden ze štamgastů restaurace Lokál, který si nepřál být jmenován. Antikonfliktní tým přitom vyjde radnici Prahy 1 za tři měsíce zhruba na půl milionu korun.

VIDEO: První pátek platnosti protikuřáckého zákona: Lidé vylezli ven z barů, v Dlouhé ulici bylo plno.

Video
délka: 01:20.53

První pátek platnosti protikuřáckého zákona: Lidé vylezli ven z barů, v Dlouhé ulici bylo plno. Jiří Beseda

Užitečná služba, nebo šikana?

Odkud se vzal antikonfliktní tým? Týmy sestavila bezpečnostní agentura, která vzešla ze soutěže vyhlášené MČ Praha 1. Mezi základními požadavky pro jejich členy bylo, že musejí být Češi nebo Slováci s odpovídající jazykovou vybaveností a výbornou fyzickou kondicí.

Jejich úkolem je předcházet konfliktům domluvou. Pokud jsou svědky události vyžadující zásah pořádkové služby, musejí přivolat městskou nebo státní policii.

Na co má antikonfliktní tým právo? „Jsou to jen naši spoluobčané bez jakýchkoli pravomocí. Na jejich místě může být kdokoli z nás. V žádném případě nemohou použít zbraň či násilí, aby někoho usměrňovali. Ty týmy budou mít význam jen s dobrým psychologickým proškolením. Měli by být hodně empatičtí, jinak nemohou vůbec zasahovat,“ řekl Blesku renomovaný právník Jan Černý.

Kde je potkáme?

V ulicích Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská procházejí členové týmu od 23 hodin večer do 4 hodin ráno každý čtvrtek, pátek a v sobotu.

Fotogalerie
35 fotografií