Noc na sobotu, Dlouhá třída v centru Prahy. Návštěvníci barů, kteří uvnitř nemohou kouřit, postávají venku na chodníku. Leckdy vkročí do silnice, čímž ohrožují nejenom sebe, ale i projíždějící auta. Protože je už po 22. hodině, a tudíž by měl být všude noční klid, na místo přijíždějí městští strážníci a snaží se hosty hospůdek přinutit k tomu, aby šli dovnitř. Nemají ale šanci.

Video
délka: 01:20.53

První pátek platnosti protikuřáckého zákona: Lidé vylezli ven z barů, v Dlouhé ulici bylo plno. Jiří Beseda

Noční klid musí dodržovat

Nastává neřešitelná situace. Zatímco strážci zákona argumentují nočním klidem, přiopilí lidé se ke stolům vrátit nechtějí, nešetří sprostými slovy a začínají hádky. Postávání na chodníku jim nemůžou zakázat ani majitelé hospod. „Je velice těžké usměrňovat opilce na ulici před barem. Kolikrát se tak stává, že to nejsou ani naši návštěvníci, ale pouze turisté, kteří procházejí,“ řekl Blesk.cz Jiří Nekula z Vanity Cafe & Cocktail Baru.

Podle tiskové mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové je Dlouhá ulice místem, kde jsou dlouhodobé problémy s rušením nočního klidu. „Většina Pražanů má přes noc otevřená okna a i běžný hovor dvou osob je může ve ztichlé ulici rušit. Před restaurace vycházejí v teplém počasí kuřáci i nekuřáci. Za včerejší noční směnu operátoři přijali více jak 100 oznámení týkajících se rušení nočního klidu, z nichž asi 60 se týkalo hospod, restaurací a barů,“ řekla pro Blesk.cz Seifertová.

Špatné roční období

Byť Jiří Nekula tvrdí, že venku před barem nehlučí jen kuřáci, protikuřácký zákon podle něj vzešel v platnost v nevhodnou dobu, kdy na to návštěvníci barů i provozovatelé nebyli dostatečně připravení. „Začíná letní sezona, lidé tak všeobecně chtějí více času trávit venku a teď z barů ven na ulici budou častěji chodit i kouřit. Kdyby zákaz kouření v uzavřených prostorách začal platit například v zimě, měli bychom delší čas zjistit, co a jak,“ tvrdí Nekula.

„Samozřejmě vše je o vzájemné toleranci, my se budeme snažit, abychom dodržovali vyhlášku městské části ohledně rušení nočního klidu, myslím, že by žádný provozovatel nebyl rád, kdyby Praha 1 například přistoupila k přísnějším restrikcím ohledně prodeje alkoholu a otevírací doby, protože po desáté hodině večer jsou tržby nejvyšší,“ prozradil Nekula.