Ministr kultury Daniel Herman zrušil na návrh své rozkladové komise památkovou ochranu vily Jiřího Šaldy v Praze na Petřinách. Jeho úřad ji znovu posoudí. Prozatím se k ní ale musí jako k památce chovat, demolice je však v tuto chvíli zcela nemožná do té doby, než celý případ projde novým jednáním. Její vlastník tak zdaleka nemá vyhráno.

Vila je známá od konce minulého roku tím, že ji majitel zakryl černou plachtou, čímž protestoval proti dřívějším rozhodnutím památkářů. Ti mu nejdříve demolici povolili, ale na návrh zastupitele Prahy 6 Antonína Nechvátala (SZ) poté rozhodnutí změnili.

Pomalý postup úřadů kritizují lidé i u jiných domů:

Video
délka: 00:33.81

Dům hrůzy na Veleslavíně je plný odpadků a všemožného harampádí, sousedé se navíc bojí, že se brzy zřítí, jelikož je v katastrofálním stavu. Tadeáš Provazník

Kritika úřadů

Nechvátalovo jednání ale kritizuje starosta Prahy 6. „Já jsem se jenom vymezil proti tomu, že to děláte zpětně. Přijde mi to trochu ubohé z jeho strany. Jak říkal majitel té vily, tak vy o tom víte dlouho, tedy jste měl konat. To, že konáte teď, když je po tom nějaká poptávka, to je přesně jeho styl,“ řekl dříve starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Zatím k bourání nedojde. „V tomto případě, kdy řízení stále probíhá, požívá dotyčný objekt památkové ochrany a je třeba se k němu chovat tak, aby nebyla umenšena jeho případná památková hodnota. Demolice tedy zatím nepřipadá v úvahu do doby pravomocného rozhodnutí,“ uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Hlavním důvodem ministrova kroku byla nečinnost orgánů státní památkové péče. „Složky památkové péče neučinily nic k odvrácení demolice. Pokud by podnět k prohlášení za kulturní památku nepodal později jiný subjekt, pak by nic nebránilo provedení demolice domu,“ uvádí dále mluvčí. K určitému postupu však došlo a Šalda má naději na přestavbu celého objektu.

Čestné jednání

Ministerstvo kultury prohlásilo vilu za kulturní památku v únoru. Šalda chce na jejím místě stavět nový dům. Loni mu Praha 6 povolila její demolici. V té době nebyla vila památkově chráněná.

„Jako ministr kultury, který stojí v čele soustavy státní památkové péče, nemohu tolerovat takovýto nahodilý svévolný přístup orgánů památkové péče. Naopak mám za to, že památková péče má byt vykonávána komplexně a předvídatelně na základě odborných a vědeckých principů a nesmí podléhat náhlým vnějším vlivům,“ popsal Herman.

„Nelituji koupě, byl to náš sen s manželkou. Jediné, co mě mrzí, je, že jsem jednal podle zákona a teď jsem za to trestaný. Kdybych vilu zboural, tak dostanu pouze pokutu, ale já chci jednat čestně. Také chci, aby se úřady chovaly férově, památkový ústav ani nikdo z magistrátu ale do vily ani nepřišel,“ popsal dříve pro Blesk.cz Šalda.

Činžovní vila v ulici Na Petřinách z roku 1939 je podle některých pramenů připisována architektovi Pavlu Simonovovi.

Fotogalerie
15 fotografií