Vrozené vadě se říká pes equinovarus neboli golfová či koňská noha. V Česku se děti s touto diagnózou operují už jako miminka. Mohammadovi rodiče si však operaci nemohli dovolit, a navíc tam nejsou lékaři, kteří by si s takovým problémem dokázali poradit.

Ten nejlepší

Chlapeček měl štěstí, protože do Ammánu dorazili v rámci projektu Medevac lékaři z pražské Nemocnice na Bulovce. A Mohammad se dostal »pod nůž« přímo tomu nejpovolanějšímu. „Pan docent Jiří Chomiak patří mezi největší odborníky na tuto diagnózu v Česku. U nás na Bulovce školí další lékaře. Operuje takzvanou Ponsetiho metodou,“ řekl Blesk.cz Martin Šalek, tiskový mluvčí Bulovky.

Druhým ortopedem je Michal Burian. Tým doplnila anestezioložka Mária Touficová, která má zkušenosti nejen z oddělení ARO, ale také umí arabsky a zná tamní mentalitu, protože v arabském světě nějaký čas žila. V Jordánsku navíc působí i čeští očaři, kteří operují zejména šedé zákaly. Bez jejich zásahu by pacienti skončili zcela slepí.

Měl skončit na vozíku

Golfová či koňská noha je vada, se kterou se dítě už narodí. Chodidlo má stočené dovnitř. Pokud se problém neřeší, člověk kulhá a nesprávně zatěžuje nejen nohu, ale i záda. V dospělosti může skončit v nejhorším případě na vozíku.

Fotogalerie
4 fotografie