Elitní lékař Bartoníček v Blesku: Jak se změnila ortopedie od dob Nemocnice na kraji města?

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá - 
13. května 2025
15:00

Zlomeniny, operace kyčelních kloubů, poraněná kolena, lokty, ramena a další. Ortopedie, lékařský obor, který podle jednoho z našich nejlepších ortopedů připomíná truhlařinu či tesařinu. Kde je dnes tento obor? Co naše lékařské špičky vše dokáží spravit? Opravdu se problémy s klouby týkají jen starších lidí? Nejen o tom v Epicentru hovořil elitní ortoped a emeritní přednosta Kliniky ortopedie 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Jan Bartoníček.

Doba kdy si lékaři mysleli, že ortopedie není lékařský obor vhodný pro ženy, je nenávratně pryč, připustil v Epicentru ortoped Jan Bartoníček. A to i přesto,že právě tento obor, práce s kostmi, připomíná mnohdy truhlařinu či tesařinu.

„My jsme v podstatě tím, že pracujeme s kostmi, což je tvrdý materiál, používáme šrouby, dlahy, hřeby, dláta, tak prostě je to řemeslná činnost, ale to je jenom ta jedna část. To je umět to udělat, ale taky vědět, co udělat, kdy udělat, jak udělat. To už přitom vidět není. Úplně se to nedá na to řemeslo zredukovat,“ řekl s úsměvem uznávaný ortoped.

Sestřičky se chodily mýt do televizního studia

Není snad Čecha, který by s ortopedií neměl spojený fenomenální seriál Nemocnice na kraji města. Primáře Sovu, doktora Štrosmajera, Blažeje či Cvacha, nebo Alžbětu Čeňkovou. I na toto období Bartoníček ve studiu Blesku zavzpomínal.

„To bylo v roce 1977, 1978, jestli se nepletu, a to jsem končil fakultu ještě jako student a už tehdy jsem se ze zájmu chodil dívat a tak trošku fiškusovat  (asistovat na operační sály, pozn. redakce) na ortopedickou kliniku, na Bulovku k prof. Slavíkovi. On tehdy otvíral novou kliniku, nejmodernější ve státě a tohle to běželo vedle sebe. Protože se otvíralo zcela nové pracoviště a teď všichni koukali na Nemocnici na kraji města. Ono se to krásně potencovalo, navíc sestřičky tam od nás se chodily mýt do televizního studia, takže všechno to člověk měl z první ruky,“ dodal Bartoníček.

Vše je dnes jinak

Je to skoro 50 let zpátky a podle Bartoníčka medicína a především ortopedie ušla dlouhou cestu a mnohé se změnilo. „My jsme měli tenkrát jenom rentgen. Dneska máte počítačovou tomografii, tzv. CT, máte magnetickou rezonanci, tyhle ty dvě metody dokážou neuvěřitelné věci. Čili už dopředu vy si můžete kloub, zlomeninu, cokoliv nádor zobrazit a jste úplně někde jinde, můžete se na to daleko lépe připravit,“ uvedl Bartoníček.

Revoluce zastihla ortopedii připravenou

Podle Jana Bartoníčka hlavně za necelých 50 let došlo k obrovskému rozvoji implantátů, dlah, šroubů i hřebů.

„Tenkrát dostupnost cizí literatury, možnost jet se někam podívat, to neexistoval. Přesto nutno říci, že v roce 1990, nebo revoluce zastihla českou ortopedii připravenou. Díky generaci našich učitelů, našich předchůdců, i přestože jsme měli domácí výrobu implantátů, měli jsme domácí literaturu a za tím světem jsme zase tak moc nezaostávali. To, co se nezměnilo, je to, že když to chcete dělat, musí vás to bavit, musíte být do toho zapálená,“ uzavřel Bartoníček.

Letos si připomínáme 100 let založení ortopedické společnosti v Československu, u té příležitosti se v Praze koná 28. Národní kongres České společnosti pro ortopedii a traumatologii s mezinárodní účastí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa