Budovu v ulici Československé armády 20 v Praze 6 zdobí od úterý pamětní deska věnovaná světově uznávanému architektovi Janu Kaplickému. Slavnostní ceremoniál proběhl u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin.

„Návrat Jana Kaplického, architekta světového formátu, do rodné vlasti a srážka s tuzemskou realitou – to je vlastně klasická tragédie,“ okomentoval zástupce starosty Jan Lacina.

„Nepodařilo se mu dotáhnout do realizace nejzajímavější architektonický projekt posledního čtvrtstoletí v Praze – takzvanou Chobotnici na Letné – a zahynul nečekaně náhle přímo proti radnici Prahy 6,“ dodal.

Originální obchodní dům

Pamětní deska je navržena v podobě disku o průměru skoro 40 centimetrů. Připomínat má obchodní dům Selfridges v anglickém Birminghamu, což byla Kaplického největší realizace. Aby byla maximálně zachována originální podoba disku, je navržen v původním materiálu – hliníku.

Autorem desky je výtvarník Adam Kovalčík, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ateliéru Veškerého sochařství Kurta Gebauera.

„Mám velikou radost, že u příležitosti 80. narozenin Jana Kaplického můžeme v naší rodné Praze 6 odhalit nádherné dílo nadaného sochaře Adama Kovalčíka. Čtverec v kruhu symbolizuje celý Kaplického život, kdy v den jeho narozenin se mu narodil syn Josef a v den úmrtí dcera Johanka,“ uzavřela Kaplického žena a předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplicky Fuchsová.

Podívejte se na novou pamětní desku i Kaplického díla:

Fotogalerie
29 fotografií

Podívejte se na video z místa, kde se pamětní deska nově nachází:

Video
délka: 00:42.16

Architekt Kaplický (†71) má v Praze 6 pamětní desku. Na budově, u které náhle zemřel. Tadeáš Provazník