Architekt Jan Kaplický by příští rok oslavil osmdesátku, připomíná to výstava v Tančícím domě

21. 12. 2016
10:40

Jan Kaplický byl architekt, umělec, designér i vizionář, jehož jméno je spojováno hlavně s návrhem Národní knihovny, která měla stát na pražské Letné. Přestože vyhrál veřejnou soutěž, tak se projekt přezdívaný chobotnice nebo blob nikdy nerealizoval. Dodnes se okolo něj vedou žhavé diskuse a objevují se i snahy ideu projektu znovu oživit. 

Galerie Tančící dům spolu s Pražskou správou nemovitostí připravili k výročí Kaplického nedožitých 80. narozenin rozsáhlou retrospektivní výstavu. Tři patra Tančícího domu až do března slouží k poznání Kaplického tvorby, jeho rodinného zázemí i inspiračních zdrojů.

Výstavu s názvem „JKOK Nekonečno Jana Kaplického“ má na svědomí první dáma české architektury Eva Jiřičná, blízká přítelkyně Kaplického a jeho bývalá partnerka se svým studiem AI-DESIGN. Spolutvůrcem byla také nadace KAPLICKY CENTRE, jejíž hlavní osobností je druhá manželka Jana Kaplického Eliška Kaplicky Fuchsová. „Jan oslavoval každý den. Po práci se všemi kolegy například oslavovali, kolik udělali ten den práce. I tato oslava narozenin formou výstavy by se mu jistě líbila,“ zavzpomínala Kaplicky Fuchsová.

„Jeho poslední projekt byl pro nás všechny.“

Jiřičná některé své zážitky s Johanem, jak Kaplickému říkala, sdílela na přednášce v partnerském prostoru obchodního domu Kotva: „Nezáleží na tom, kolik Kaplického projektů se nerealizovalo, ale záleží na tom, jaký odkaz zde zanechal. Jeho poslední projekt byl pro nás pro všechny,“ vzpomíná na Jana Kaplického.

Spoustu zajímavostí z architektova profesního i osobního života se návštěvníci dozvědí také na samotné výstavě, kde jednotlivá patra provází Kaplického citace jako „Barvu, barvu a více barvy nejen architektovu šedou“ nebo „Na krásu musím pořád myslet“.

Chobotnice z lega

Jednou ze zajímavostí na výstavě je velký model Národní knihovny vytvořený z kostiček stavebnice LEGO. Stavitel Eduard Hybler na modelu pracoval přes 500 hodin a použil na něj asi dvě stě tisíc kostiček. Výstava je otevřena každý den od 9 do 20 hodin až do 12. března 2017.

1080p 720p 360p
Další videa