Podél zdi Ďáblického hřbitova došlo postupně k pokácení 46 stromů, většinou šlo o topoly černé. Podle radnice Prahy 8 nebylo bohužel možné tuto vegetaci zachránit, musela ustoupit plánovanému pokračování opravy obvodového zdiva tohoto prostoru.

„Provedení stavebních a sanačních prací vyžadovalo odstranění stromů a keřů rostoucích v bezprostřední blízkosti hřbitovního zdiva. Výkopové práce budou vedeny podél zdi v pásu širokém 80 centimetrů až dva metry od paty konstrukce. Na základě této skutečnosti nelze zabránit poškození kořenového systému, postupnému odumírání stromů a narušení jejich stability,“ vysvětlila tisková mluvčí Prahy 8 Anna Patočková.

Nejde o záležitost posledních dnů, jelikož rekonstrukce na hřbitově v Ďáblicích probíhá už od loňského roku. „V určitých úsecích, kde překážely pokácené stromy, se budou zdi podhrabávat a izolovat. Tímto způsobem zeď vydrží dalších sto, dvě stě let,“ popsala další důvody kácení ředitelka hřbitovní správy v Ďáblicích Jana Omelková.

Káceli po vegetačním klidu

Stromy padly k zemi až po období takzvaného vegetačního klidu, během kterého se obecně smějí dřeviny kácet. Toto období začíná každoročně 1. října a končí 31. března následujícího roku.

Některé kusy pokácených stromů ještě leží na pozemku u zdi.
Některé kusy pokácených stromů ještě leží na pozemku u zdi.
Autor: Daniel Vitouš

„Kácení proběhlo až teď, protože jsme neměli povolení. Akci zablokovaly iniciativy na Praze 8, dostali jsme povolení s výjimkou až teď, ačkoliv už platí zákaz. Práce mezitím pokračují pořád, zatím se pracovalo tam, kde stromy zevnitř areálu nevadily. O kácení vnitřních stromů jsme měli zažádáno včas, zvenku to ale nebylo naše, pozemek je ve správě Technické správy komunikací. Proto to trvalo tak dlouho,“ dodala Jana Omelková.

Stromy byly mladé

Ďáblický hřbitov vznikl v letech 1912 až 1914. Poté došlo k postupné výsadbě stromů podél obvodové zdi a uvnitř areálu hřbitova. Podle radnice pokácené dřeviny pocházely z mladších výsadeb, které byly staré 15 až 20 let.

Podívejte se, jak západní zeď hřbitova bez stromořadí vypadá:

Video
délka: 00:31.36

Podél hřbitova v Ďáblicích pokáceli 46 stromů, opravují tu zeď. Daniel Vitouš

Podle ředitelky hřbitova Jany Omelkové není v současnosti jasné, co přesně se po rekonstrukci u zdi objeví, výsadba se bude řešit až na podzim tohoto roku. Radnice už má ale podle všeho jasno.

„Náhradní výsadba bude realizována jak ve vnitřní části areálu, tak i na pozemcích navazujících podél vnější části zdiva. Předpokládá se výsadba stromořadí dřevin druhu hlohu obecného. Počty dřevin budou upřesněny po dokončení stavebních prací, po vyhodnocení prostorových možností pro založení výsadeb a dále po schválení návrhu příslušným orgánem státní památkové péče,“ dodala mluvčí radnice Anna Patočková.

Podél zdi hřbitova v Ďáblicích je to jeden pařez za druhým:

Fotogalerie
25 fotografií