První etapa stavby metra D mezi Pankrácí a Novými Dvory by mohla začít v roce 2019 a dokončena by mohla být do roku 2023. Praha chce zahájit v září příštího roku geologický průzkum. Metro D má ulevit přetížené trase C a spojit centrum se sídlišti na jihu města.

Pohled, který v Praze vidí jen řidič: 

Video
délka: 01:56.91
Video se připravuje ...

Plánované metro D bude jezdit samo bez řidiče. Inspirovat se může v Barceloně, kde už na lince z letiště do centra na šoféra nenarazíte. Blesk TV

„Jedna ze základních podmínek je úprava legislativy, konkrétně drážního zákona, která musí být provedena v následujících dvou letech. Návrh změny má již DPP připraven, nyní čekáme na nejvhodnější příležitost, kdy ji v parlamentu iniciovat,“ řekl radní pro dopravu Petr Dolínek.

Cestujícím brání před vstupem do kolejiště skleněná stěna:

Video
délka: 00:22.04
Video se připravuje ...

Takhle to vypadá v metru v Barceloně, kde jezdí samo – bez řidiče. Martina Neckářová

Letos v listopadu bude vypsána soutěž, v níž Praha a DPP budou hledat firmu, která provede geologický průzkum. Město také vypracovalo harmonogram stavby. Rozdělena bude do čtyř etap, první zahrnuje zmíněný geologický průzkum. Báňskému úřadu chce město průzkum ohlásit v únoru 2018, v srpnu téhož roku by průzkum mohl začít.

Vyjde na 50 miliard

Náklady na stavbu z Písnice na náměstí Míru se odhadují na 50 miliard korun. Město plánuje požádat o peníze z Evropské unie, z níž může získat sedm až devět miliard korun. Stanice metra A do Motola, otevřené nedávno, vyšly na téměř 20 miliard korun.