CETIN, jehož vlastníkem je PPF, již loni v dubnu oznámil, že mu budova sídla technologicky ani ekonomicky nevyhovuje a zhruba do roka si chce najít jiné. Objekty získal majitel telekomunikačních sítí a datových center při oddělení od operátora O2 před dvěma lety. Mluvčí CETINu Tereza Gáliková transakci nechtěla komentovat.

Central Group v Olšanské ulici, hned vedle sídla CETINu, nedávno dostavěl velký bytový komplex. Zároveň vlastní pozemky v severní části bývalého nákladového nádraží, kde by měla vzniknout nová obytná čtvrť.

Zatím budou objekty pronajímat

„Nyní jsme pozemek s technologickými a kancelářskými budovami koupili a jsme na začátku úvah o dalším využití areálu. Minimálně sedm následujících let budeme budovy, nebo alespoň jejich kancelářskou část, která využití má, nadále pronajímat,“ řekla Fialková.

Tak zvaná Ústřední telekomunikační budova se 78 metrů vysokou věží se širokým ochozem byla dokončena v roce 1980 a vyšla na 1,5 miliardy tehdejších československých korun. V době otevření to byla co do objemu obestavěného prostoru největší budova v Praze.

Vedle kanceláří jsou v ní klíčové technologie pro provoz sítě pevných linek a mobilních sítí včetně dohledových center, ústředen a dalších pracovišť. Přesto je v současnosti zastaralý komplex z větší části nevyužitý.

CETIN spravuje a provozuje největší telekomunikační síť pokrývající celé území České republiky. Pokrývá 99,6 procenta populace mixem mobilních technologií GSM, UMTS, LTE a CDMA, které šíří bezmála 6000 základnových stanic, a prostřednictvím fixních technologií SDH, WDM, Ethernet a IP. Jeho síť zahrnuje 20 milionů kilometrů párů metalických kabelů a spojuje téměř všechny domácnosti a podniky. Vlastní i 38 tisíc kilometrů optických kabelů.

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř Žižkovské věže. Reportáž najdete v tomto díle pořadu Selfie z Prahy:

Video
délka: 05:16.97

Uvnitř luxusního Orient Expressu! A koho »uctili« pomníkem z odpadků? Matěj Smlsal, Matěj Šrám