Od dubna lidé nebudou moci v Praze odpalovat větší ohňostroje, tedy nad 10 kilogramů výbušných látek. Vyhlášku schválili pražští zastupitelé. Tu začali připravovat v roce 2013 poté, co novoroční ohňostroj odpalovaný z pontonu na Vltavě vyděsil labutě, které se pak zranily o trolejové vedení. Město dosud nemělo možnost ohňostroje odpalované z hladiny Vltavy regulovat a nová vyhláška se týká hlavně povodí Vltavy.

Břeh Vltavy i starost o zvířata

Kromě toho vyhláška reguluje také ohňostroje, které by lidé chtěli odpálit v památkových rezervacích, z Vltavy či jejích ostrovů a z pozemků do 50 metrů od břehu. Dále pak v okruhu 250 metrů od lůžkových zdravotnických zařízení, domovů pro seniory a postižené.

Výjimkou budou kromě silvestrovské noci také státní svátky kromě Velikonoc, Vánoc a Dne upálení mistra Jana Husa. K nim navíc vyhláška stanoví výjimku také pro 15. května, kdy je na Vltavě tradičně oslavován v předvečer svátku Jana Nepomuckého Svatojánská navalis, což je barokní slavnost zakončovaná ohňostrojem.

Vyhláška obsahuje i stávající omezení drobné pyrotechniky, kterou lze odpalovat jen od 10:00 do 22:00 na 14 vybraných místech v Praze, jako je například holešovické Výstaviště nebo okolí Kongresového centra na Vyšehradě. Její porušení je přestupkem proti veřejnému pořádku a strážníci za něj mohou uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun.