Pietní park pro zvířata chována v zájmových chovech má v plánu vystavět Alois Mikulášek na pozemcích parku Na Prameništi. Na místě by vznikla spalovna zvířat a také hřbitov pro mazlíčky.

„Chceme vytvořit rovnocenné podmínky pro možnost navštěvovat své uhynulé zvíře v krásném přírodním prostředí – stejnou možnost, jakou mají občané kdekoliv v ČR, když chtějí navštívit své zesnulé na některém z lidských hřbitovů, které jsou umístěny v centrech měst nebo na jejich okraji v blízkosti městské hromadné dopravy,“ popisuje Mikulášek.

Proti tomu se ale ohradily tisíce lidí z celého Zličína, kde jen těžko najdete člověka, který by s tímto záměrem souhlasil. „Je to totální hloupost stavět takový komplex právě tady, navíc v obytné zóně vedle dětského hřiště,“ popisuje matka s kočárkem Vladimíra Carbochová redaktorovi Blesk.cz. Je jednou z šesti tisíc lidí, kteří se připojují k petici proti stavbě.

Tisíce lidí proti stavbě

Pod dvěma peticemi se nejdříve podepsaly asi čtyři tisíce lidí, respektive šest tisíc. To je stejný počet obyvatel, který v městské části Praha-Zličín bydlí (podle dat Institutu plánování a rozvoje Prahy k roku 2015 bydlí v městské části 6 064 obyvatel, pozn. redakce). Proti krematoriu zde protestují téměř všichni v čele se starostkou Martou Koropeckou (HPP).

„My chápeme, že někdo chce vystavět krematorium pro zvířata, to není problém, ale nechceme jej uprostřed sídliště, v jehož blízkosti je jediný park městské části a navíc dětská hřiště. Je to jediné místo, kde se mohou konat například Zličínské slavnosti, a poblíž navíc plánujeme postavit školu,“ popisuje Koropecká.

Takto vypadá park v současnosti.
Takto vypadá park v současnosti.
Autor: Tadeáš Provazník

„Pan Mikulášek argumentuje tím, že životní prostředí se sice zhorší, ale je to v limitu. Připadám si jako ve zlém snu a proti krematoriu hodláme bojovat i u soudu. A když bude potřeba, tak klidně až ve Štrasburku,“ pokračuje dále starostka.

Pozemky se snažila radnice i odkoupit, ale jejich majitel si o ně řekl 95 milionů korun, což si městská část nemůže v žádném případě dovolit. „My bychom pozemek rádi odkoupili a rozšířili současný park. V tuto chvíli jsou na něm dvě hřiště – pro děti a teenagery – a byli bychom rádi, kdyby tu vznikl klidný prostor uprostřed sídlišť,“ pokračuje Koropecká.

Vizualizace krematoria
Vizualizace krematoria
Autor: MČ Zličín

Boj proti všem

Majitel se ale nehodlá vzdát. „Proč by to nemohlo být umožněno nám chovatelům? Navržený pietní park pro zvířata chovaná v zájmových chovech v Praze-Zličíně by bylo první důstojné komplexní zařízení tohoto druhu v ČR a bylo by pro nás všechny, a nejenom chovatele, jednoznačným přínosem,“ říká.

Obyvatelé jsou ale proti. „Za mě i za mou rodinu určitě ne! Je to nepochopitelné a navíc je pod ním velké pitné jezero,“ myslí si seniorka Helena Šousková. „Na prameništi by se rozhodně nemělo stavět, hodil by se tam park, když je tu taková zástavba. Naprosto s tím nesouhlasím, proč zrovna krematorium pro zvířata, to nechápu,“ dodává nakonec rodačka ze Zličína Marie Albrechtová.

Rodačka ze Zličína Marie Albrechtová
Rodačka ze Zličína Marie Albrechtová
Autor: Tadeáš Provazník

V tuto chvíli čeká krematorium posouzení vlivu na životní prostředí EIA, lidé se mohou k problému vyjádřit až do 8. března 2017. Poslední podobné krematorium pro zvířata se otevřelo v polovině roku 2015 v Běchovicích. Na rozdíl od Zličína v jeho okolí není místo pro pohřbívání zvířat, areál stojí mezi průmyslovými podniky. 

Fotogalerie
18 fotografií