Zbraslav má za sebou největší rekonstrukci roku 2016. Poslední lednový den otevřela zmodernizovanou školní budovu starostka, ředitel školy, zástupce ministerstva školství a také primátorka Prahy.

Celkově vyšla rekonstrukce, během níž některé místnosti opravili a další postavili nově, na 83 milionů. Za dalších 40 milionů městská část plánuje postavit venkovní hřiště.

„Je to opravdu velká čest tu být a překvapení, že jste to stihli takto rychle. Když jsem se procházela po škole, tak bych chtěla být znovu žákem. To pro mě byla nejlepší léta a my jsme rozhodně neměli tak krásnou jídelnu. Paní starostka je stavařkou, takže když něco potřebuje postavit, tak to prostě postaví,“ řekla se smíchem Adriana Krnáčová.

Video
délka: 00:45.85

Projev Adriany Krnáčové (ANO) při otevření zrekonstruované školy ve Zbraslavi Tadeáš Provazník

„Já jsem vždycky sedávala veprostřed v první lavici. Říkala jsem si, že pod svícnem je největší tma,“ dodala pro Blesk.cz.

Rekordní čas

Největším překvapením byl pro všechny termín otevření školy. Rekonstrukce tělocvičny, veškerých prostor i jídelny měla skončit až za dva měsíce. Vše ale šlo více než dobře a žáci se už brzy mohou těšit na výuku ve zcela nových prostorách.

Video
délka: 00:15.76

Nová školní jídelna Tadeáš Provazník

„Projekt rozšíření Základní školy Vladislava Vančury je u konce. Bez velkého nasazení všech lidí, kteří se na něm podíleli, bychom to nikdy v takovém čase nedokázali, a proto chci všem poděkovat. Celkově vyšla na 83 milionů korun a městská část se podílela asi 10 miliony,“ řekla starostka městské části Zuzana Vejvodová (100Pro Zbraslav).

To ale není vše. „V plánu je i rekonstrukce venkovních prostor. Ta bude rozdělena na několik fází, kromě atletického oválu by tu například měl vzniknout také skatepark. Celkově by nová hřiště měla vyjít asi na 40 milionů. Ta současná jsou totiž ve špatném stavu a nevyužívaná,“ doplnila starostka Zbraslavi.

Video
délka: 00:19.61

Třída pro prvňáčky Tadeáš Provazník

Potřebu navýšit kapacitu základní školy vyvolal dlouhodobý nárůst počtu dětí školního věku. Těch navíc bude podle demografického vývoje dále přibývat.

Škola v minulých letech musela dokonce přistupovat k řadě provizorních opatření. Vysoký počet žáků ve třídách způsobil rušení odborných učeben a využívání družin nebo kabinetů k výuce. Nově škola poslouží asi 800 žákům, což by mělo být do dalších let dostačující.  

Podívejte se, jak škola teď vypadá i jak probíhala rekonstrukce:

Fotogalerie
50 fotografií