Tisíce severských studentů ničících hotely, opíjejících se do němoty a řádících v pražských podnicích Prahu letos zřejmě nečekají. Po sériích opatření ze strany policistů a dalších orgánů, kdy s nimi chodili přímo do podniků či hotelů, zájem o českou metropoli polevil.

I přesto se ale zejména policie připraví na všechny možnosti, aby se neopakovaly potyčky z minulosti.

„Samozřejmě celou situaci nechceme podcenit, ale podle předběžných zpráv by do Prahy měly zamířit jen menší skupinky studentů. Agentura, která dříve zájezdy hlavně Dánů a Švédů organizovala, svůj zájem přesouvá do jiných evropských měst,“ řekl Blesk.cz mluvčí policie Tomáš Hulan.

Policisté se na příjezd severských studentů pečlivě připravili.
Policisté se na příjezd severských studentů pečlivě připravili.
Autor: Petr Novotný

Důvodů je k tomu hned několik. „Podle našich informací si tato agentura vždy vytipuje jedno město, kam studenty o jarních prázdninách vozí. Všude se tak opakuje podobná situace jako před lety v Praze, jelikož to nikomu dopředu neoznámí. Po mnoha opatřeních se jim ale zájezdy tolik nevyplatí a přesunou se někam jinam,“ vysvětluje Hulan.

Policie v pohotovosti

Kontroly a doprovod policie navíc studenty dříve otravoval, a proto volí jiné země. „V minulých letech jsme je doprovázeli kolikrát až přímo do klubů a neustále je kontrolovali. To některé z nich otravovalo natolik, že se rozhodli jezdit jinam,“ popisuje Hulan.

I přesto ale nenechá pražská a státní policie nic náhodě a příští týden se sejdou zástupci Integrovaného záchranného systému, městských částí a magistrátu, aby zhodnotili dosavadní informace a podle toho se na další týden připravili. „Největší nápor studentů by měl přijet okolo 11. února, kdy prázdniny začínají,“ řekl dále Hulan.

Po ohromných škodách v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních z let 2013 a 2014 navíc podnikatelé zavedli zálohy, které měly případné škody nahradit. „Tento systém se povedl. Minulý rok jsme řešili naprosté minimum problémů s rozbíjením interiérů a oznámení na ničení majetku. Letos je navíc jejich oblíbený klub v centru Prahy až do jara v rekonstrukci, což by také mohlo přispět menšímu zájmu studentů,“ dodal mluvčí.

Rušení klidu a krádeže mezi sebou

Kromě rozbitých košů, skla a popelnic dříve policie řešila v souvislosti se zájezdy opilých mladistvých hlavně rušení nočního klidu, jelikož hlasité skupiny o desítkách členů se často přesunovaly do dalších klubů přímo pod okny lidem na sídlištích.

„Asi nejvážnější problém jsme řešili dva roky zpět, kdy došlo k násilnému loupežnému přepadení jednoho ze studentů. Nakonec se však ukázalo, že se ho dopustil jiný severský student,“ doplňuje nakonec Hulan. Tyto opilecké nájezdy patří u severských mladistvých k tradicím. Každý rok takto do zbytku Evropy vyrazí desítky tisíc studentů.

Podívejte se na fotky z návštěvy studentů v minulých letech:

Fotogalerie
17 fotografií