Zatímco ještě předloni v únoru přijelo do Prahy 10 tisíc Švédů a Dánů, loni jich byly přibližně tři tisíce a letos ještě méně. „Dle původních informací mělo přijet do metropole asi 2000 studentů ze Švédska, Dánska, Finska a Norska. Nakonec jich dle informací od pořádající agentury přijelo přibližně 1400. Nejvíce studentů bylo ze Švédska,“ řekl Blesk.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

To, že jich dorazilo méně, může souviset i s tím, že se na ně policisté v minulých letech mnohem více zaměřili. A tím jim pobyt znepříjemňovali. Nejinak tomu bylo i letos.

„Bezpečnostní opatření spočívalo především v téměř každodenní kontrole vytipovaných podniků, tedy diskoték, barů a restaurací,“ uvedl Hulan.

Při nich letos našli celkem 17 mladistvých, kteří pili alkohol. Čtyři další výtržníci dostali pokutu za přestupek proti veřejnému pořádku. Rušili totiž noční klid.

„Letošní návštěvu hodnotíme jako nejklidnější za poslední čtyři roky. Proběhla bez jakýchkoliv excesů,“ libuje si mluvčí Hulan.

A také záchranáře tentokrát studenti téměř nezaměstnali. „Letos byl z pohledu záchranky klid. Evidujeme pouze dva případy. Mladíky, kteří se narodili v letech 1997 a 1999, jsme převezli do nemocnice. Diagnóza byla stejná: intoxikace alkoholem,“ řekla Blesk.cz mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Poničené pokoje, pepřák v klimatizaci

Zřejmě nejhorší byl rok 2014, kdy policie našla téměř 300 opilých studentů. Spolu s hasiči i záchranáři ji zaměstnal také požár v hotelu City Centre, kdy nedopalek cigarety způsobil škodu za milion korun.

Loni pro změnu vyjížděla policie do několika hotelů, kde návštěvníci ze severu ničili vybavení. Například nastříkali pepřový sprej do klimatizace a poškodili dveře. A poměrně hlasitě se bavili. Jeden mladík navíc přicestoval na pas svého bratra, který tehdy seděl ve vězení.

Podívejte se, jak v minulosti kvůli studentům hořel hotel. A jak policisté testovali, zda mládež nepila alkohol:

Fotogalerie
21 fotografií