Kapesní krádeže jsou prakticky tak staré jako lidstvo samo. Podle informací pražských policistů se také postupy kapsářů prakticky nemění.

„Pachatelé nevymýšlejí žádné nové věci, žádné sofistikované triky. Používají to, co mají osvědčené. Jsou to staré triky, které mají prověřené dlouhými léty používání. Zkrátka čekají na chybu, kterou udělá někdo z nepozornosti. Občané by měli být obezřetní nejen na sebe, ale také na své okolí,“ uvedl koordinátor prevence Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Ondřej Penc.

S objasněností je problém

Za prvních 11 měsíců letošního roku Policie České republiky zaznamenala přes 6 000 kapesních krádeží. Je to zhruba o 600 případů méně než loni. Policii se daří tuto kriminalitu snižovat. Skutečný počet případů, kdy někdo někoho okradl, se ale dá odhadnout jen těžko.

„Někteří obyvatelé nebo cizinci se rozhodnou krádež neoznamovat například z důvodu nízké škody nebo časové náročnosti. Každé oznámení je spojeno s administrativou a časem stráveným na policejní služebně,“ prozradil Ondřej Penc.

Počet objasněných kapesních krádeží není tak vysoký, jako by si čeští kriminalisté představovali. Vyřešení případů odcizení často ztroskotá na nepřítomnosti důkazů. „Bez pádného důkazu nám soud pachatele neodsoudí. Pokud máme kamerový záznam z krádeže, využívá se stoprocentně. Kolegové mají také sledovací zařízení, kterým pořizují nahrávky tak, aby měli k dispozici důkazní materiál,“ řekl Penc.

Co všechno je kapesní krádež?

Samotné odcizení předmětu z něčí kapsy není jediným případem, který se mezi tyto krádeže počítá.

„Jedná se o situace, kdy se pachatel zmocňuje věcí, které má člověk na sobě nebo při sobě. Jsou to také případy, kdy si lidé nedávají pozor na své odložené věci – ať jsou to kabelky, mobilní telefony, nebo bundy přehozené přes opěradlo židle,“ upozornil Ondřej Penc.

„Tyto události se dějí na místech, kde je zvýšená koncentrace osob. Nemusejí to být pouze prostředky hromadné dopravy nebo tlačenice na náměstích, trzích či v obchodních centrech. Jsou to také restaurace, kavárny nebo rychlá občerstvení, kde si lidé sednou, povídají si, nevěnují pozornost svým věcem a snadno o ně přicházejí,“ varoval Penc.

Důležitá je prevence

Nejen v Praze by proto lidé měli být na své věci na veřejnosti obezřetní. „Předvánoční čas je hektický, lidé si nedávají pozor na to, co mají při sobě. Policie České republiky i městská policie se na tyto skutečnosti soustředí a snaží se těmto událostem zabránit,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

V letošním roce vznikla série ilustrací, které varují před kapsáři.
Autor: Policie ČR

Za loňský, letošní a nadcházející rok uvolnilo hlavní město Praha podle Libora Hadravy celkem 310 tisíc korun na preventivní akce proti kapsářům.

Za peníze letos vznikl také projekt „Pozor na ně!“ – jedná se o informační grafiku nejčastějších případů krádeží, kde policisté nechali s nadsázkou zloděje vyobrazit jako jakési příšerky.

„Vymysleli jsme takzvané „fujtajbláky“ nebo „ufounky“, kteří simulují pachatele krádeže. Jsou zasazeni do pěti situací: krádež ze zadní kapsy kalhot, z batohu, z kabelky, krádež v restauraci a z nákupního košíku,“ uzavírá koordinátor prevence Ondřej Penc.

Podívejte se na ostatní příšerky – zloděje v galerii:

Fotogalerie
6 fotografií