Protestující zahájili demonstraci ve 13 hodin na Malostranském náměstí. Nesouhlas ukazovali i skrz své transparenty s nápisy „Naše vláda likviduje střední třídu“ a „Poslední Vánoce s námi – konec vinoték v ČR“. Účastníci demonstrace upozorňovali na to, že sudová vína do vinoték patří a vždy patřila. Skandovali „hanba“, pískali a troubili.

„Chceme vyjádřit nesouhlas s připravovanou novelou. Varujeme, že tato novela bude mít dalekosáhlé důsledky, co se týče trhu se sudovým vínem, které poškodí nejvíce právě vinotékaře,“ vysvětlil organizátor demonstrace Radek Kalousek.

Podle něj je jasné, že nějaká novela zákona o vinařství byla potřeba. Tvrdí ale, že nebyla konzultována se všemi, koho se v budoucnu dotkne.

Sněmovna schválila novelu zákona o vinařství 21. října. Předlohu, která má zvýšit ochranu spotřebitele, nyní dostane k projednání Senát, odkud se ale možná vrátí do Sněmovny s pozměňovacím návrhem.

Přijetí novely bez zpřísňujících poslaneckých změn podporuje například Svaz vinařů ČR a Vinařská unie ČR. Podle Sdružení obchodníků s vínem a vinoték jsou nová pravidla nerealizovatelná.

Podívejte se, jak to na demonstraci vypadalo:

Fotogalerie
6 fotografií