Pražská aglomerace se rozrůstá všemi směry a jeden developerský projekt na území metropole střídá druhý. Jedná se o nevyhnutelnou součást rozvoje velkoměsta. Jeden z těchto projektů v současnosti postupně vzniká v Dolních Chabrech. Zatímco v některých novostavbách už lidé bydlí, další budovy stále vznikají a některé se teprve začnou stavět.

Novostavby v developerském projektu Nové Chabry
Autor: Redakce Blesk.cz
Stavba nového sídliště má ale na městskou část jisté dopady a proti těm se ohradili místní obyvatelé. Jak sami uvádějí, nejedná se o kategorické odmítání výstavby nových budov v oblasti. Chaberští by ale rádi, aby stavba měla ujasněný svůj rámec, který by byl v souladu s územním plánem. Chtějí také, aby na nevyhnutelný nárůst obyvatel v oblasti adekvátně reagovala místní radnice.

Dopravní zatížení a kapacita škol

Navýšení počtu obyvatel v oblasti Dolních Chaber bude mít nevyhnutelně na svědomí dvě věci: nárůst dopravního zatížení a nové školou povinné děti a předškoláky.

Do ulic nově vznikajícího sídliště se vjíždí z ulice Kobyliská. V té se nacházejí starší obytné domy a přilehlá silnice určitě na první pohled nepřipomene významnou pozemní komunikaci, která by měla obsloužit stovky nových aut, které v lokalitě jistě přibudou. Nehledě na skutečnost, že nájezd na hlavní dopravní tah na Ústecké ulici je již za současného stavu nepřehledný.

Součástí projektu má být také vznik nové mateřské školy. Ani tak ale podle iniciátorů referenda nebude kapacita této instituce stačit.

„Nová školka v Kobyliské ulici má být uvedena do provozu v září 2017. To je dobrá zpráva, avšak tato MŠ má mít kapacitu jen 73 dětí. Přitom ve velmi blízké budoucnosti budeme řešit nárůst v řádu možná i stovek dětí z dalších fází projektu Nové Chabry,“ uvádí na webu Stanislav Vyšín z přípravného výboru na konání referenda v Dolních Chabrech.

Část areálu developerského projektu teprve čeká na výstavbu.
Autor: Redakce Blesk.cz

„Dnes se úzkým hrdlem a nepřehlednou zatáčkou v Kobyliské ulici proženou přes dvě tisícovky aut denně. Další fáze Nových Chaber sice naštěstí mají být svedeny na takzvané „Západní připojení“ směrem k ulici K Ládví, ale o zlepšení situace v budoucnu se nedá moc mluvit, neboť s dokončením multifunkčního centra a mateřské školky sem zamíří noví řidiči,“ argumentuje dál na webu Vyšín.

Školní přístavba za víc pater

Další otázkou je rozšiřování místní základní školy. Zde totiž dle dostupných informací skutečně má také díky investici developera dojít k navýšení kapacity. Podle iniciátorů místního referenda je však investice do vzdělávací instituce podmíněná navýšením nově vznikajících domů o jedno až dvě patra.

„Je paradoxem, že toto řešení přivede do Chaber další školou povinné děti, s nimiž rozšíření ZŠ už nepočítalo. Tím pádem se rozdílové nůžky mezi žadateli a skutečně přijatými žáky ještě více rozevřou,“ uvádí k vývoji Stanislav Vyšín.

Radnice mlčí

Na uváděné problémy z hlediska dopravního řešení a nárůstu vzdělávacích kapacit se redakce Blesk.cz zeptala městské části Dolní Chabry. Radnice dotazy obdržela v pondělí 21. listopadu a navzdory dvojí urgenci reakce dosud nepřišla.

Sousední Kobyliská ulice by měla pojmout nárůst dopravní zátěže.
Autor: Redakce Blesk.cz

Organizátoři referenda se ve svých argumentech zmiňují také o období, kdy před osmi lety došlo za bývalého vedení radnice ke schvalování developerského projektu. Přímo na webu místní informační platformy 18400.cz na tuto zmínku reagovala bývalá starostka Dolních Chaber Jaroslava Plevová (tehdy TOP 09).

„Musím se ohradit proti nařčení, že v době, kdy jsem byla starostkou, nebyla řešena kapacita školek a školy v souvislosti s výstavbou Nové Chabry. Byla řešena a tomu, kdo bude chtít poslouchat, to ráda vysvětlím. Protože jsou Dolní Chabry součástí hlavního města, těžko může někdo věřit tomu, že se jich nebude dotýkat masivní výstavba,“ uvádí část vyjádření Jaroslavy Plevové.

Novostavby v developerském projektu Nové Chabry
Autor: Redakce Blesk.cz

Referendum, ve kterém se budou obyvatelé Dolních Chaber vyjadřovat k okolnostem, které se nově vznikajících obytných domů v oblasti týkají, je za dveřmi. Svá vyjádření místní odevzdají v Chaberském dvoře na Hrušovanském náměstí už tuto sobotu 26. listopadu od 9 do 18 hodin.

Prohlédněte si aktuální vzhled projektu Nové Chabry a sousední Kobyliskou ulici:

Fotogalerie
22 fotografií