Na opravu zchátralého pozemku u Nákladového nádraží Žižkov nemá Praha prostředky. Brownfield tedy odkoupil developer, který jej má v plánu od základu změnit. K tomu však bude potřeba několik let různých úprav zejména kvůli zanedbanému terénu. Začít stavět by se mělo v roce 2019 a plánované dokončení budov včetně ohromného parku pro veřejnost je přibližně za 10 let.

Central Group pořídil severní část Nákladového nádraží Žižkov za více než jednu miliardu korun.
Central Group pořídil severní část Nákladového nádraží Žižkov za více než jednu miliardu korun.
Autor: Michal Nosek, E 15

Nebude to ale levné. Podle předpokladů by celá stavba měla vyjít až na 9 miliard korun. Na pozemku o rozloze 128 tisíc metrů čtverečních vznikne nejen rezidenční bydlení, ale také podzemní parkoviště nebo školka. „Věříme, že náš projekt bude velkým přínosem pro nové obyvatele, ale i občany Prahy 3. Počítá totiž s velkým množstvím parkové zeleně a veřejným prostorem,“ řekl pro Blesk.cz šéf Central Group Dušan Kunovský.

Mrtvo na Želivského

Budoucí projekt by měl oživit také ulici Želivského, která je v tuto chvíli přínosem pouze pro auta, která tu projíždí do Vinohrad nebo směrem na Florenc a Libeň. Původně se mělo proměnit celé Nákladové nádraží Žižkov, po několika jednáních s městskou částí a magistrátem však bylo od tohoto konceptu upuštěno. Změna tak čeká pouze jeho nevyužitou severní část.

Vznikne zde také 2100 až 2600 bytů, což by podle slov developera mělo „mrtvé“ místo v ulici Želivského oživit. Velký důraz by měl být kladen zvláště na zeleň, která by měla pomoci zkrášlit oblast Basilejského náměstí. Původně zde mělo vzniknout obchodní centrum a hotel.

„To by ale mělo za následek ohromné zvýšení dopravy, přepracovaný projekt by měl usnadnit dopravu až o polovinu aut oproti předchozím plánům,“ říká architekt Jakub Cigler. Vysokých paneláků se ale okolní obyvatelé nemusí bát. Oproti územnímu plánu, který počítá až s 18 patry budov, zde developer vybuduje domy do maximální výšky 40 metrů, tedy přibližně 12 pater. Těšit se také mohou na soukromý pivovar. 

Podívejte se na vizualizace projektu:

Fotogalerie
6 fotografií