Spor, který se rozhořel mezi radnicí Prahy 2 a Zelenou zahradou Smetanka, směřuje podle úřadu do smířlivého rozuzlení. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) provedla zástupce komunitní zahrady po nabízeném náhradním prostoru, podle radnice se lidem z komunity místo zamlouvalo.

Zahrada Smetanka v současnosti
Zahrada Smetanka v současnosti
Autor: Monika Horáková

„Pevně věřím, že díky pondělnímu setkání se mezi všechny členy komunity rozšíří informace o tom, že Zelená zahrada měla od počátku nájem na dobu určitou a že ředitelka základní školy Na Smetance nabídla ze své dobré vůle zahrádkářům adekvátní náhradní prostory. Já osobně je považuji dokonce za lepší, s travnatým povrchem a krásným výhledem na Prahu,“ zopakovala při setkání se zástupci komunitní zahrady Jana Černochová.

Komunita je zatím opatrná

Starostka Prahy 2 při setkání zároveň ujistila, že Zelenou zahradu Smetanka podporuje, sama v ní prý v minulosti měla vlastní truhlík.

Zahrada Smetanka před zvelebením
Zahrada Smetanka před zvelebením
Autor: Monika Horáková

„Byli jsme nemile překvapeni, kolik fám se ze strany Zelené zahrady objevilo a jak se jasně daná fakta otáčela proti radnici Prahy 2. Ano, já považuji za prioritní, aby na tomto stavebním pozemku vyrostlo hřiště pro děti. Ale nikdy jsme nemluvili o zániku zahrady,“ zaujala pevné stanovisko k celé kauze Jana Černochová.

Po vyhrocených situacích minulých týdnů se jednání neslo v překvapivě klidném duchu. Při následné návštěvě nabízených náhradních prostorů v areálu sousední základní školy se členové komunity vyjádřili ve smyslu, že se jedná o krásnou zahradu s možností využít nedaleké dětské hřiště, skleník a klubovnu se sociálním zázemím školy.

Radnice Prahy 2 jednala s komunitní zahradou, ukázala zástupcům náhradní prostory.
Radnice Prahy 2 jednala s komunitní zahradou, ukázala zástupcům náhradní prostory.
Autor: MČ Praha 2

Nikdo z členů komunitní zahrady, kteří se zúčastnili uváděné prohlídky, neměl ale možnost hovořit oficiálně za celou organizaci. Návštěvy základní školy, sousedící se stávajícím prostorem Zelené zahrady Smetanka, se totiž neúčastnila například předsedkyně komunity Pavlína Kalousová.

Dohodne se zahrada s radnicí?

Dle komunitní zahrady dostala tato organizace možnost kromě prostorů ve škole využívat další místa – konkrétně Riegrovy sady, Lumírovy sady nebo Folimanku. „V tuto chvíli čekáme na možnost se na nabídnuté pozemky podívat. Každopádně v médiích vyšly informace ohledně nabízeného pozemku na škole Smetanka, kdy z úst paní ředitelky zaznívají zcela zkreslené informace. My v tuto chvíli musíme prověřit, jak vážně byla nabídka na přemístění komunitní zahrady na pozemek školy míněna,“ sdělila redakci Blesk.cz předsedkyně zahrady Pavlína Kalousová.

Nové sportoviště, které má vzniknout místo současného areálu Zelené zahrady Smetanka, předpokládá celoroční využitelnost nejen místní základní školy, ale také dalších vzdělávacích institucí Prahy 2. Místo by tak používalo celkem až 1 200 dětí. Místní zahradě končí nájem pozemku v dubnu příštího roku.