Na závěr Evropského týdne mobility pokřtili v Praze na Národní třídě „Pěší mapu Prahy“. Ta se unikátním způsobem věnuje chůzi po metropoli a nezapomíná přitom ani na ekologickou problematiku.

Na mapě se nachází běžně vyobrazované širší centrum Prahy: Naleznete zde proto Staré i Nové Město, Malou Stranu, Vinohrady, Žižkov, Nusle, Vyšehrad, Smíchov, Dejvice, Holešovice, Bubeneč a přilehlé okolí.

Ulice v centru Prahy: Václavské náměstí je znečištěné jen do půlky.
Ulice v centru Prahy: Václavské náměstí je znečištěné jen do půlky.
Autor: Čistou stopou Prahou

Šedá: Honem pryč

Jednotlivé ulice Prahy jsou graficky vyobrazené v různých odstínech: bílá ulice znamená klid, lehce šedá potom značí ulici se znečištěným ovzduším a sytě šedá znamená ulici se silně znečištěným ovzduším.

Historické centrum Prahy dostalo od mapy vyznamenání – ulice Starého Města se až na výjimky skví bílou barvou. V tomto případě šedou kaňkou je snad jen sled ulic Jungmannova – Perlová – Rytířská – Skořepka – Na Perštýně – Národní, kudy proudí hlavní dopravní trasa v historickém centru metropole. Václavské náměstí je podle průvodce znečištěné dopravou pouze ve své vrchní polovině.

Každá ulice Holešovic dopadla v hodnocení mapy jinak.
Každá ulice Holešovic dopadla v hodnocení mapy jinak.
Autor: Čistou stopou Prahou

V ostatních částech širšího pražského centra se znečištění logicky drží zejména podél hlavních dopravních tepen: Do šedé barvy se proto na pěší mapě zahalila magistrála nebo ulice Vinohradská, Koněvova, Dobříšská před tunelovým komplexem, Vítězné náměstí, Veletržní nebo Argentinská.

Na základě informací z mapy si může každý jednoduše naplánovat smysluplnou procházku. Nejenže si lidé vytipují trasu bez znečištěného ovzduší, ale dokážou si také vybrat, jakou část pražské přírody navštíví. Mapa totiž rozděluje všechny zelené plochy ve vyobrazeném výseku metropole na veřejné a neveřejné oblasti.

Grafické zpracování kartografického průvodce také poradí, jaké ulice Prahy zdobí stromová alej. V této kategorii hrají v pražském měřítku jednoznačný prim Vinohrady.

Cesta křížem krážem

Pěší mapa Prahy nabízí uživatelům mnoho dalších užitečných rad, které umožní lidem v metropoli naplánovat originální procházku. Zjistíte z ní například také umístění tunelů pro pěší nebo cyklisty, bezbariérových průchodů, rozmístění hřišť, oficiálních parků nebo dokonce míst s kulturním vyžitím.

Druhá strana mapy nabízí lidem další zajímavé informace.
Druhá strana mapy nabízí lidem další zajímavé informace.
Autor: Čistou stopou Prahou

Na druhé straně mapy naleznou lidé zajímavosti ze světa pěšího pohybu. Tvůrci mapy z iniciativy Čistou stopou Prahou obyvatele nabádají, aby po území hlavního města začali více chodit po svých. „Budete překvapeni,“ slibují v jednom z textů.

Pěší mapa Prahy bude v papírové podobě k dostání na vrátnici ve Škodově paláci a v infocentru na Mariánském náměstí.

Podívejte se na všechny oblasti, kterým se pěší mapa věnuje:

Fotogalerie
16 fotografií