„Jsem moc rád, že transport z Česka do Bulgan Sumu i následný převoz autem do chráněné oblasti Gobi B proběhl v pořádku, byť s menším zpožděním. Čtyři klisny Heiu, Rewetu, Naru a Heilige jsme mohli vypustit do aklimatizační ohrady, kde si zvykají,“ uvedl Miroslav Bobek ředitel Zoo Praha, se kterým jsme v úterý dopoledne telefonicky mluvili a který se na návratu koní do přírody podílí.

Unikátní zdvojený transport

Tím však mise letounu CASA, jeho posádky, ošetřovatelů a ředitele pražské zoo Miroslava Bobka nekončí. Z Bulgan Sumu vyrazí ve středu do hlavního města Ulánbátaru, odkud, pokud vše půjde hladce, převezou jednoho hřebce a tři klisny koně Převalského také do Gobi B. 

Čtyři klisny koně Převalského po příletu ošetřovatelé vypustili do ohrady, aby se aklimatizovaly.
Čtyři klisny koně Převalského po příletu ošetřovatelé vypustili do ohrady, aby se aklimatizovaly.
Autor: Zoo Praha
„Jsou dvě věci, které by nám transport v rámci země, který jsme ještě nikdy nedělali, mohly překazit. První je špatná předpověď počasí a druhá uspávání koní v Ulánbátaru,“ prozradil Bobek. 

„Převézt bychom v nejlepším případě chtěli jednoho hřebce a tři klisny, avšak to jsou koně divocí, odchycení přímo v Mongolsku, takže nevíme, jak zareagují na podání uspávacích prostředků,“ dodal Bobek. 

Do programu jsou záměrně vybrané klisny, neboť ty mají větší šanci uplatnit se na místě v reprodukci. Koně žijí v přirozeném prostředí v harémech, v jehož čele stojí vždy jeden hřebec, který si své místo musí vybojovat.