Požár Národního muzea nebude mít vliv na dokončení termínu jeho rekonstrukce, který je stanoven na podzim 2018. Při prohlídce místa požáru to řekl Michal Lukeš. Škody by podle něj měly být minimální, menší než v pátek zmiňovaných 10 milionů korun. Šíření ohně, který asi vznikl závadou na ventilaci či elektroinstalaci, zabránila protipožární přepážka a rychlý zásah hasičů, uvedl.

Podívejte se přímo na místo požáru:

Video
Video se připravuje ...

Ředitel Národního Muzea Michal Lukeš ukazuje místo, kde v únoru 2016 začalo hořet. Blesk - Ladislav Křivan

Při požáru v noci na pátek podle hasičů oheň zachvátil 200 metrů čtverečních střechy. Budova je kvůli rekonstrukci prázdná. V pondělí muzeum uvedlo, že požár poškodil asi 70 metrů čtverečních půdních prostor. Ještě v pátek byla odstraněna střešní krytina a likvidovaly se následky požáru. Provedly se sondy do podlah kvůli zjištění přítomnosti vody. Většinu vody použité při hašení zachytila izolace. Nepoškozena zůstala i stropní výmalba v přízemí budovy.

Hořelo pod střechou v západním křídle budovy. „Z prostorových důvodů se zde po válce udělaly kanceláře. V projektu je udělat celou novou střechu, zničit to ošklivé z 50. let (20. století) a udělat z toho památku 19. století,“ řekl Lukeš. „Od 80. let sem nevedly rozvody vody, byla to má velká noční můra,“ dodal.

Příčina požáru podle něj ještě známá není. V inkriminované části budovy se nachází azbest, u něhož je jakési odclonění, aby se jeho částečky neuvolňovaly do okolí. „Proto tam 24 hodin denně byla ventilace a buď technickou závadou na té ventilaci, nebo na elektřině k ní vedoucí pravděpodobně došlo k zahoření,“ uvedl Lukeš.

Budova muzea je několik let kvůli generální rekonstrukci vyklizená. Sdružení firem Metrostav, Průmstav a Imos, které opravu provádí, uzavřelo před zahájením prací pojistku na miliardu korun. Z ní by se podle ředitele muzea měla škoda za požár a jeho následky uhradit. „V tuto chvíli tady máme dva členy požární hlídky a dva preventisty. O požární bezpečnost se starají čtyři lidé, před požárem to byli tři lidé,“ dodal Jan Kučera, ředitel výstavby z Metrostavu.

Kde bylo ohnisko požáru?

Fotogalerie
6 fotografií