„Strom jsme začali demontovat v 8 ráno, v půl desáté byl položen pomocí jeřábu,“ řekl Blesk.cz provozní ředitel firmy Taiko Petr Hozák, která vánoční trhy organizuje. Právě položení stromu bylo z celé demontáže nejsložitější. „Čekalo se na odkotvení a odstranění závaží, kterých bylo celkem šest a každé vážilo 4 tuny,“ vysvětlil. Strom kácelo šest statečných.

Jakmile strom ležel, nastoupila další četa – ta se pustila do řezání větví: „Konečky větví jsme dávali do kontejneru, celkem jich bylo asi třicet kubíků. Pražské služby pak kontejner odvezli do zoo, kde si na větvích zítra pochutnají zvířata,“ řekl Hozák. V pražské zoo větve spořádají k obědu sloni, bizoni, zubři a velbloudi. Silnější větve společně s kmenem pak pracovníci rozřezali a odvezli do areálu firmy. „Ještě nevíme, co s tím budeme dělat,“ uvedl Hozák.

Tohle není jen kupka jehličí na koberci

Po šesti hodinách už nebylo po vánoční ozdobě na náměstí ani stopy. Zametení zbytků větví trvalo ale ještě zhruba dvě hodiny. Na odzdobování se ale pracovalo již dva dny dopředu. Třiadvacetimetrový smrk rostl zhruba 70 let v Dubici a vyhrál soutěž, kterou každoročně pořádá firma organizující vánoční trhy. Do soutěže ho přihlásil českolipský automobilový podnik.