Problematický desetiletý tendr za 13 miliard korun zastupitelé těsnou většinou schválili na začátku roku. Vítěz by se měl o odpad starat od příštího roku.

S návrhem, který nedávno překvapivě schválil zastupitelský klub pro životní prostředí, přišel koaliční zastupitel Jiří Haramul (ANO) – tedy člověk z hnutí primátorky Adriany Krnáčové. Podle něj by rozdělení zakázky zajistilo mimo jiné transparentnější soutěž a zlevnění svozu pro obyvatele. S tím zásadně nesouhlasili opoziční zastupitelé. Proti se postavila ale i koaliční Trojkoalice.

„Je to nepromyšlený návrh, který může přinést řadu potíží a zcela jistě zaviní, že svoz nestihneme vysoutěžit včas,“ řekla Plamínková. Podle ní hrozí třeba i to, že Praha vybere firmu na svoz odpadu, ale nebude mít odpad kam vozit. Opozice mluvila o hrozbě, že ulice metropole zůstanou zavaleny odpadem. TOP 09 znovu varovala před tím, že desetiletý tendr ohrožuje existenci městem většinově vlastněných Pražských služeb, které se o svoz částečně starají.

V Praze je každoročně 400 tisíc tun odpadu

Praha drží zhruba tři čtvrtiny Pražských služeb, včetně spalovny. Firma loni vykázala čistý zisk 76,99 milionu Kč, přibližně o deset milionů víc než v roce 2013. Výnosy firmy byly loni asi 2,9 miliardy Kč.

Pražané každý rok vyprodukují zhruba 400 tisíc tun komunálního odpadu. Například v roce 2013 to bylo 400 908 tun, což bylo o zhruba 8000 tun méně než v roce 2012. Město každoročně vydá na zpracování odpadu přibližně 1,2 miliardy korun. Více než polovinu celkového množství odpadu tvoří směsný odpad, v roce 2013 to bylo 250 212 tun. Na druhém místě je velkoobjemový odpad, kterého bylo v tomto roce 32 419 tun.