Arriva Praha nedokázala v pondělí vypravit spoje, které sváží cestující z okraje hlavního města do metropole a naopak. Marně tak čekali lidé na autobusy v Říčanech, na Budějovické, Kačerově či v Dolních Břežanech.

„Místo 11 spojů nejelo nic, za to dostanou pokutu. Ta se pohybuje v řádech tisícikorun za jeden spoj, takže se dá mluvit o desítkách tisíc,“ řekl Blesk.cz Filip Drápal, mluvčí firmy ROPID, která v metropoli organizuje dopravu.

Cestující se na stránkách ROPID dozvěděli, že vybrané spoje nejedou kvůli technickým problémům a nedostatku provozních záloh. Autobusy prý trápil například problém se startováním nebo píchlá pneumatika.

Upozornění, že autobusy nepojedou, viselo na webu organizace ROPID.
Upozornění, že autobusy nepojedou, viselo na webu organizace ROPID.
Autor: Reprofoto

Nejde ale o první potíže, které Arrivu poslední dobou postihly. „V srpnu měli nedostatek řidičů. Takže průměrně 10 až 15 spojů denně nevyjelo. Když pracovníky nabrali, tak mají problém s autobusy. Pokud se budou potíže opakovat, budeme požadovat rychlé řešení,“ uvedl Drápal.

V úvahu připadá i to, že by město s Arrivou Praha rozvázalo spolupráci. „Samozřejmě se dá všechno, možností je spousta. Chceme to zatím řešit v dobrém, ale když se to bude opakovat a budou poškozovat lidi, tak to musíme řešit důrazněji než jen pokutami,“ dodal.

Blesk.cz požádal o vyjádření i společnost Arriva Praha. „V pondělí nás skutečně potkalo několik poruch autobusů skoro v jeden okamžik, byla to v takové míře i pro nás výjimečná situace. Máme připraveny náhradní autobusy a operativní zálohy, které ihned vyrazí na místo a porouchaný autobus nahradí. Než tam ale záloha dojede, chvíli to trvá a konkrétnímu spoji, na kterém se autobus porouchal, už zpravidla nemůže pomoci, a nahradí až další spoj,“ zmínil mluvčí Ivo Novotný.

„Každý den zajišťujeme v rámci Pražské integrované dopravy cca 2500 spojů a těchto 11 postihla ráno bohužel technická závada. Je to neobvykle mnoho, někdy se to prostě nešťastně sejde. Velmi nás to mrzí, za neodjeté spoje jsme se omluvili ROPIDu a tímto bychom se rádi omluvili i cestujícím, kterých se to dotklo. Sankce ROPIDu je zcela na místě – byla to porucha našeho autobusu a tedy i naše odpovědnost,“ dodal Novotný.

Arriva Praha provozuje 50 příměstských linek, především ty, jejichž čísla začínají trojkou. Vozí například cestující ze Zličína do Řevnic, z Kačerova do Jílového nebo z Klánovic do Nehvizd.