„Souhlasíme s tím, že bylo prokázáno, že došlo k převzetí výtvarného stylu žalobce (Cihláře) prostřednictvím děl výtvarníka Vladimíra Veselého s cílem připodobnit se k výtvarnému konceptu žalobce,“ zdůvodnil předseda odvolacího senátu Jiří Macek, proč dal zapravdu malíři. Stěžejním důkazem byl znalecký posudek.

Písemnou omluvu musí zoo zaslat do ČTK a také ji po dobu tří měsíců vyvěsit na svém webu v sekci "Aktuálně". V tomto ohledu odvolací soud zmírnil prvoinstanční rozsudek, podle nějž měla omluva viset na hlavní stránce webu po celý rok.

Zahrada se doposud odmítala omluvit s tím, že Cihlářovi nevznikla žádná újma.

Cihlář spolupracoval s pražskou zoo devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob. Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce Veselého. Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají Cihlářova díla.

Díla výtvarníka Veselého kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt.

Cihlář vzal většinu žaloby zpět

Spor se původně týkal zhruba tří desítek děl, která podle Cihláře zoo používala neoprávněně. Šlo třeba o obrázky na pavilonu velkých želv, některé propagační předměty či poutací tabule se dvěma slony, které upozorňovaly řidiče, kudy se dostanou do zoo.

Za dobu trvání soudního sporu však vzal Cihlář většinu žaloby zpět. Vyšlo totiž najevo, že v zoo nadále visí už jen cedule, které zakazují fotografování s bleskem, obrázek hlavy tygra nad pavilonem šelem a vyobrazení čápa, jak kráčí rákosím. I tato díla zoo odstranila, a to po loňském rozsudku pražského městského soudu, proti němuž podala odvolání k soudu vrchnímu.

Cihlář byl i autorem známého loga zoo s koněm Převalského. Soudy mu v minulosti daly za pravdu v tom, že zahrada logo nesmí používat. Smlouvu mezi umělcem a zahradou prohlásily za neplatnou, protože neodpovídala někdejšímu autorskému zákonu. Ústavní soud však letos spor znovu otevřel.

Kdy (ne)má cenu mačkat tlačítka na otevírání dveří v MHD? Experimenty s řidiči na magistrále. A jak se lidé baví na účet Blanky? Podívejte se na nový díl zábavně-zpravodajského pořadu Selfie z Prahy:

Video
délka: 04:48.00

Semaforový chaos na magistrále! A čudlíky v MHD chytřejší, než si myslíte Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček