Firma Ceap Services na svém webu nabízí kromě řešení manželských krizí také právní poradnu nebo pomoc při poruchách příjmu potravy. Teď se ale podle Aktuálně.cz bude specializovat i na IT systémy. Jako technický dozor si ji najal přímo pražský magistrát.

Tiskový mluvčí Vít Hofman se vyjádřil, že na tomto výběru není nic zvláštního. „Společnost už na daných projektech v minulosti spolupracovala,“ tvrdí Hofman. Zaměstnanci firmy jsou tak podle něj seznámeni s technickými detaily projektů a disponují potřebným know-how.

Místo rozvodů řeší přestupky

Firma na řešení těžkých životních situací tak bude spravovat systém, do kterého městská policie ukládá informace o přestupcích nebo zpracovává data zdravotnického záchranného systému. Tuto roční zakázku za 600 tisíc bez DPH navíc dostala koncem minulého měsíce bez otevřené veřejné soutěže.

Magistrát ale ani na tom nevidí nic zvláštního. Právě naopak, taková soutěž by prý celou situaci jen zkomplikovala. „Nový dodavatel by si musel dokumentaci složitě přebírat a seznamovat se s ní,“ vysvětlil Hofman Aktuálně.cz.

Stejný názor ale prý nesdílí pracovníci magistrátu. Jeden z informatiků se měl vyjádřit, že u firmy nelze najít jedinou zmínku o projektové činnosti v oblasti informatiky. To, že informace z městské policie a záchranky jsou velice citlivé, není asi potřeba zdůrazňovat.

Toto přidělení zakázky navíc zaujalo i právníka organizace Transparency International Petra Leyera. „Objednat si služby u společnosti, která se v oboru nepohybuje, nedává smysl. Když rohlíky prodává zahradník, tak to velkou důvěru v kvalitu výrobku vyvolávat nebude,“ komentoval tento krok magistrátu.