„Je to hrozné si uvědomit, že při návštěvě WC můžete potkat feťáka v akci,“ napsal Blesku zákazník Michal S., který při nakupování v prodejně v Podbabě našel hromadu použitých stříkaček.
Protože jich je plný odtokový kanálek pod umyvadlem, nedaly se přehlédnout. Zákazníka to nemile překvapilo, i proto, že jinak je ostraha supermarketu až příliš pečlivá. „Hlavně že kontrolují sklopené přihrádky ve vozíčkách, jestli někdo nekrade,“ povzdechl si nakupující.
Vedení obchodu se o stavu toalet dozvědělo až z Blesku. „Naše společnost pravidelně několikrát denně kontroluje nejen prodejní plochu, ale i sociální a ostatní zařízení pro zákazníky. V zásadě ihned všechny nesrovnalosti řešíme. Dosud jsme se s podobným odpadem na toaletách nesetkali a jsme fotkami velmi nepříjemně překvapeni,“ řekl tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Společnost okamžitě slíbila nápravu, ihned po upozornění přijala mimořádná opatření. „Nemůžeme specifikovat jaká, neboť si nejprve chceme ověřit, zdali budou fungovat. Nechceme nikomu dávat návod, jak se nové situaci ihned přizpůsobit,“ doplnil mluvčí.
Podle psychologa z DROP-IN Ivana Doudy jsou toalety problémovým místem hlavně ve velkých městech, řada restaurací a obchodů proti narkomanům používá instalaci modrých světel, která „zneviditelňují“ žíly. Ochrance ale radí obyčejnou obezřetnost. „Tahle scéna je extrémně pohyblivá, když je z jednoho místa vyženete, najdou si jiné. Ale ono stačí pozorovat příchozí. Ti, co si píchají drogu, ty poznáte na první pohled a jsou to stále stejní lidé,“ radí Douda.
Podle Doudy ale není namístě přehnaná panika. Zvlášť když jsou stříkačky v kanálku, je riziko nákazy žloutenkou nebo virem HIV minimální. „Viry jsou velice náchylné na pobyt na vzduchu, takže i při škrábnutí je riziko minimální,“ uklidňuje Douda.