Šéf protidrogové centrály Frydrych: Nové syntetické drogy? U »nezkušených« smrt hraničí s jistotou!
Nejméně dva životy už mají u nás na svědomí nové syntetické opioidy. V čem je pro uživatele jejich největší riziko? A jsme na prahu drogové epidemie? O tom v Epicentru Blesku mluvil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Podle posledních zpráv policie prošetřuje tři případy předávkování zatím neznámou drogou. Ve dvou případech lidé zemřeli, třetího se podařilo zachránit. Má už tento nový zabiják jméno?
„Jsou to látky, kterým se říká obecně nitazeny. Je to celá skupina látek vysoce potentních opioidů. Potom ještě existují další skupiny a u jednoho z těch případů máme podezření na piperidin. Je to poměrně komplikovaný komplex nových a nových syntetických opiátů, které přichází na trh již mnoho let a v posledních letech se ta frekvence jednoznačně zvyšuje.“
Jak tomu říkají uživatelé mezi sebou?
„Říkají tomu buď nějakými formami, jako lepší heroin nebo šedesátosmička - což vychází z nějakého chemického názvu nebo chemického standardu té drogy. Ale rád bych upozornil na to, že to je fenomén, který vyhledávají zejména lidé v pokročilé fázi opiátové závislosti. A Česká republika určitě není obecně velkým trhem na opioidy.“
Jsme na pokraji nové drogové epidemie?
„Velmi obtížně se dělají prognózy. Nicméně usuzujíc z počtu rizikových uživatelů opiátů v České republice a usuzujíc z toho, že ti uživatelé jsou do jisté míry opatrní na sebe, scénář, který známe ze Spojených států nebo z Kanady, a do jisté míry některých velkých zemí Evropy, neočekávám.“
Prý uživatele může zabít i pár drobků této krystalické látky.
„Je to přesně tak. My jsme to historicky už zažili, nebylo to u nových opioidů, ale bylo to u velmi kvalitního heroinu, který se sem zhruba před necelými 20 lety dostal.“
Co s člověkem dělají, jaká jsou její rizika?
„Pokud se bavíme konkrétně o syntetických opioidech, je potřeba říci, že to není droga na experiment. To je prostě droga, kterou vyhledávají pouze lidé, kteří jsou v nějakém pokročilé fázi opioidní závislosti. A tam mají jistou šanci, že je to nezabije. Ale ti lidé, kteří tyto drogy neužívají, tak tam opravdu je téměř jistota, že umřou. U těch potentních syntetických ovoidů dochází k útlumu dechu a k selhání základních funkcí.“
Nejvíce ohroženou skupinou jsou dospívající děti. Co by podle vás měli rodiče dělat, aby děti s drogami vůbec nezačaly, nesetkaly se s nimi?
„Žijeme ve společnosti, kde už se jim to velmi obtížně podaří. Protože v rámci nějakých vrstevnických kontaktů nebo v prostředí internetu, sociálních sítí se tomu tématu určitě nevyhnou. Takže nějaká idealistická představa, že to dítě bude vyrůstat odcloněno od nějakých rizikových nebo společensky nežádoucích faktorů té společnosti, si myslím, že je lichá, překonaná.“
Kdyby byl v ČR jenom jeden jediný trest za distribuci a prodej drog, situace by se zlepšila...... 🙂