V první fázi zkušebního provozu bude noční interval MHD zkrácen po dobu čtyř měsíců, tedy od září do konce prosince. Poté provoz město vyhodnotí a rozhodne, co dál. Prodloužení provozu metra Praha neplánuje.

„Několik posledních let docházelo zejména během víkendů k přeplňování nočních spojů především v centru města. Situaci jsme se rozhodli řešit a během letošního podzimu, kdy cestuje nejvíce lidí v roce, si vyzkoušíme navýšení kapacity nejvytíženějších nočních spojů,“ uvedl Dolínek.

Interval bude zkrácen u všech devíti tramvajových linek. V případě autobusů to budou linky číslo 504, 505, 508, 510, 511 a 512. Ty patří dlouhodobě k nejvytíženějším.

Zkrácení intervalu nočních spojů vyjde město za čtyři měsíce na 5,6 milionu korun. Pokud by bylo zavedeno celoročně, navýšilo by to náklady o asi 17 milionů korun. Naposledy se interval zkracoval v roce 2001 ze 40 na dnešních 30 minut.

Provoz metra se nyní magistrát prodloužit nechystá. V roce 2010 bylo rozhodnuto o prodloužení provozu do 01:00 a náklady v tehdejších cenách byly 55 milionů korun ročně. Právě kvůli vysokým nákladům byla tato změna následně zrušena. V současné době metro jezdí denně od 05:00 do 24:00.

V rámci pražské MHD funguje v noci devět tramvajových linek a 25 nočních autobusů, z nichž linka číslo 608 jezdí pouze v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. Funguje rovněž deset příměstských nočních linek.